Süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən ABŞ mərkəzli OpenAI, yeni səhm satışının tamamlanması ilə 500 milyard dollar dəyərə çata bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, Bloomberg agentliyinin məlumatına görə, bu dəyərəlmə şirkəti dünyanın ən dəyərli özəl texnologiya şirkəti statusuna daşıya bilər. Hazırda bu mövqe 400 milyard dollar dəyəri olan İlon Maskın SpaceX şirkətinə məxsusdur.
Yeni razılaşma, OpenAI-nin birbaşa hal-hazırda və ya əvvəllər çalışmış əməkdaşlarının səhm satışını mümkün edəcək.
Marağın səbəbi nədir?
OpenAI, keçən ay SoftBank rəhbərliyi ilə keçirilən 40 milyard dollarlıq investisiya raundu nəticəsində 8,3 milyard dollar cəlb etmiş və dəyərini 300 milyard dollara çatdırmışdı. Bloomberg bildirir ki, o zaman investor tələbi təklifin 5 qatını keçmişdi.
Yeni səhm satışında da investor marağının çox yüksək olduğu qeyd olunur. Razılaşma baş tutarsa, OpenAI SpaceX-i geridə qoyaraq ən dəyərli özəl texnologiya şirkəti olacaq.
GPT-5 və açıq modellər yoldadır
OpenAI, hal-hazırda ildə 12 milyard dollardan çox abunə gəliri ilə bazarda liderliyini qoruyur. Şirkət bu həftə "açıq ağırlıqlı" (open-weight) modellərini istifadəyə verib. Eyni zamanda, bu ayın sonunadək GPT-5 modelinin təqdim olunması gözlənilir.
Süni intellekt sahəsində rəqabət də artır. OpenAI-nin əsas rəqiblərindən biri olan Anthropic şirkətinin bu il 4 milyard dollar gəlir əldə edəcəyi gözlənilir.
Siyasi dəstək də arxasında
ABŞ prezidenti Donald Tramp, süni intellektə yönəlik investisiyaları təşviq edən “Big Beautiful Bill” adlı qanun layihəsini təqdim edib. Bu təşəbbüs, vergi güzəştləri ilə investor marağını artırmaq məqsədi daşıyır və OpenAI-nin qərarlarının formalaşmasında da təsirli olduğu düşünülür.
OpenAI və onun əsas investorlarından olan Thrive Capital məsələ ilə bağlı rəsmi açıqlama verməkdən imtina ediblər.
Lakin proses uğurla başa çatarsa, OpenAI təkcə süni intellekt sektorunun deyil, bütün özəl texnologiya bazarının da lideri statusunu qazanmış olacaq.

OpenAI 500 Billion: Will It Surpass Tech Giants?
US-based OpenAI, operating in the field of artificial intelligence, could reach a valuation of $500 billion with the completion of a new share sale.
According to editorial reports, citing Bloomberg agency, this valuation could elevate the company to the status of the world's most valuable private technology company. Currently, this position is held by Elon Musk's SpaceX, valued at $400 billion.
The new agreement will enable the direct sale of shares by OpenAI's current or former employees.
What is the reason for the interest?
Last month, OpenAI attracted $8.3 billion and increased its valuation to $300 billion as a result of a $40 billion investment round led by SoftBank. Bloomberg reports that at the time, investor demand exceeded the offer by 5 times.
It is noted that investor interest in the new share sale is also very high. If the agreement goes through, OpenAI will become the most valuable private technology company, surpassing SpaceX.
GPT-5 and open-weight models are on the way
OpenAI currently maintains its market leadership with over $12 billion in annual subscription revenue. The company launched its "open-weight" models this week. Concurrently, the introduction of the GPT-5 model is expected by the end of this month.
Competition in the field of artificial intelligence is also increasing. Anthropic, one of OpenAI's main competitors, is expected to generate $4 billion in revenue this year.
Political support is also behind it
US President Donald Trump has introduced a bill called “Big Beautiful Bill” that promotes investments in artificial intelligence. This initiative aims to increase investor interest through tax incentives and is believed to have influenced OpenAI's decision-making.
OpenAI and one of its main investors, Thrive Capital, have declined to comment officially on the matter.
However, if the process is successfully completed, OpenAI will gain the status of a leader not only in the artificial intelligence sector but also in the entire private technology market.