Bloomberg agentliyinin məlumatına görə, OpenAI şirkəti, dəyəri 850 milyard dollardan çox ola biləcək bir qiymətlə, 100 milyard dollardan çox vəsait toplamaq üzrədir. Bu razılaşma, ChatGPT-nin yaradıcısının gəlirliliyə doğru irəlilədikcə vəsait itirməsi fonunda baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu məqsədlə OpenAI, pulsuz istifadəçilər üçün ChatGPT-də reklamları sınaqdan keçirməyə başlayıb. Bu addım daha çox gəlir gətirə bilər və ya istifadəçilərin platformadan uzaqlaşmasına səbəb ola bilər.
Görünür, investorlar şirkəti əvvəlcə gözləniləndən 20 milyard dollar daha yüksək, yəni 830 milyard dollar dəyərində qiymətləndirərək, bu riski dəyərli hesab edirlər. Bloomberg-in mənbəsinə görə, şirkətin puldan əvvəlki dəyəri 730 milyard dollar olaraq qalacaq.
Bildirildiyinə görə, maliyyələşdirmənin ilk mərhələləri adətən olduğu kimi, Amazon (50 milyard dollara qədər investisiya etmək üçün danışıqlar aparır), SoftBank (30 milyard dollar hazırlayır), Nvidia (20 milyard dollara yaxın investisiya etməyə yaxın) və Microsoft tərəfindən həyata keçirilir. VC fondları və suveren sərvət fondlarının daha sonra bağlanması gözlənilir ki, bu da toplanan ümumi məbləği daha da artıracaq. TechCrunch, şərh almaq üçün OpenAI ilə əlaqə saxlayıb.

Согласно данным агентства Bloomberg, компания OpenAI готовится привлечь более 100 миллиардов долларов при оценке, которая может превысить 850 миллиардов долларов. Эта сделка происходит на фоне того, как создатель ChatGPT несет убытки, стремясь к прибыльности.
Redaksiya сообщает, что для этой цели OpenAI начала тестировать рекламу в ChatGPT для бесплатных пользователей. Этот шаг может принести больше дохода или привести к тому, что пользователи уйдут с платформы.
Похоже, инвесторы считают этот риск оправданным, оценивая компанию в 830 миллиардов долларов, что на 20 миллиардов долларов выше, чем ожидалось изначально. По данным источника Bloomberg, до получения средств стоимость компании останется на уровне 730 миллиардов долларов.
Сообщается, что первые этапы финансирования, как обычно, осуществляются Amazon (ведет переговоры об инвестировании до 50 миллиардов долларов), SoftBank (готовит 30 миллиардов долларов), Nvidia (близка к инвестированию около 20 миллиардов долларов) и Microsoft. Ожидается, что позже к ним присоединятся венчурные фонды и суверенные фонды, что еще больше увеличит общую сумму привлеченных средств. TechCrunch связался с OpenAI для получения комментариев.