Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev 2024-cü ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasimdə çıxışı zamanı Azərbaycanın görkəmli idmançılarının işğaldan azad edilmiş torpaqlara müntəzəm səfərlərinin uşaq və gənclər üçün böyük hadisə olacağını qeyd etmişdi. Bu çağırışa cavab olaraq Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə yanvar ayının 21-də beynəlxalq yarışlarda Azərbaycanı yüksək nailiyyətlərlə təmsil etmiş güləşçilərin Şuşa şəhərinə səfəri təşkil edilib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov MOK-un vitse-prezidenti, Güləş Federasiyasının vitse-prezidenti, Olimpiya və dünya çempionu Fərid Mansurovla, MOK-un İcraiyyə Komitəsinin üzvü, Güləş Federasiyasının vitse-prezidenti, Olimpiya çempionu Namiq Abdullayevlə, dünya və Avropa çempionu Rafiq Hüseynovla, Güləş Federasiyasının baş katibi Pərvin Piriyevlə görüşüb. Görüş zamanı icraçı direktor güləş növündə ölkəmizi daim layiqincə təmsil etdiklərinə, göstərdikləri əzmkar qələbəyə görə idmançılarımıza öz minnətdarlığını bildirib.
Səfər çərçivəsində qonaqlar Şuşa şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbinin müəllim və şagird heyəti ilə də görüşüblər. Tədbirdə idmançılarımız çıxış etdikləri yarışlar və əldə etdikləri nəticələr barədə şagirdlərlə söhbət edib, onların suallarını cavablandırıblar. Görüşün sonunda məktəbin direktoru Səbinə Gözəlova qədim ənənəyə malik olan bu tədris ocağı ilə idmançıları yaxından tanış edib.

During his speech at the ceremony dedicated to the sports results of 2024, the head of our state, Mr. Ilham Aliyev, noted that regular visits of prominent Azerbaijani athletes to the liberated lands would be a great event for children and youth. In response to this call, on January 21, an organization by the Shusha City State Reserve Department was arranged for wrestlers who have represented Azerbaijan with high achievements in international competitions to visit the city of Shusha.
Tural Novruzov, Executive Director of the Shusha City State Reserve Department, met with Farid Mansurov, Vice-President of the National Olympic Committee (NOC), Vice-President of the Wrestling Federation, and Olympic and World Champion; Namig Abdullayev, Member of the NOC Executive Committee, Vice-President of the Wrestling Federation, and Olympic Champion; Rafiq Huseynov, World and European Champion; and Parvin Piriyev, Secretary General of the Wrestling Federation. During the meeting, the Executive Director expressed his gratitude to our athletes for consistently representing our country with dignity in wrestling and for their determined victories.
As part of the visit, the guests also met with the teachers and students of Shusha City Secondary School No. 1. At the event, our athletes discussed the competitions they participated in and their results with the students, answering their questions. At the end of the meeting, the school's principal, Sabina Gozalova, familiarized the athletes with this educational institution, which has ancient traditions.