"Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair Dövlət Proqramına həsr olunan müşavirədə çıxış edən Prezident İlham Əliyev bu sahədə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr ilə yanaşı, qlobal məsələlərə də münasibət bildirdi. Xüsusən qlobal iqlim dəyişiklikləri fonunda dünyada su təminatı xüsusi çağrışa çevrilməkdədir".
Redaksiya xəbər verir ki, bu fikirləri Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov deyib.
Millət vəkili qeyd edib ki, Yer kürəsinin səthinin 71 faizinin su ilə örtülməsinə baxmayaraq, onun cəmi 2.5 faizi içməli sudur. Bütün su ehtiyatlarının isə cəmi 0.3 faizinə insanların asan əçatanlığı var:
"BMT-nin qiymətləndirmələrinə görə, hazırda 2.2 milyard insanın fasiləsiz su təminatı ilə bağlı çətinlikləri var və 703 milyon sakinin isə suya əlçatanlığında ciddi problemlər yaşanır. Dünyada hər gün 5 yaşdan kiçik 1000-dən çox uşaq təmiz su, sanitariya və gigiyena çatışmazlığı ilə əlaqəli xəstəliklərdən ölür. Qida sənayesində su istifadəsinin artması səbəbindən suya olan tələbin 2030-cu ilədək qlobal olaraq 40 faiz artacağı gözlənilir. Bu isə ondan xəbər ki, növbəti illərdə suya tələbin ödənilməsində qlobal çətinliklər daha da güclənəcək.
Su təminatında qlobal çətinliklər fonunda Azərbaycanda əhalinin 70 faizi fasiləsiz içməli su ilə təmin olunur. Azərbaycan Prezidentinin də qeyd etdiyi kimi, hazırda problemlərdən biri də itkilərlə bağlıdır. Ölkəmizdə itki faizi 45 faizə yaxındır.
Dünyada ən azı su itkisi inkişaf etmiş ölkələrdə qeydə alınır. Belə ki, ən az su itkisi Niderlandadır: cəmi 4 faiz. Bu göstərici Danimarkada 6, Yaponiyada 7, Avstraliya və Almaniyada 8, İsrail də isə 9 faizdir. Ən çox su itkiləri isə Hindistan, Əlcəzair və Meksikada qeyd alınır: 50 faiz.
Göründüyü kimi, itkilərin səviyyəsinin azaldılması nəticəsində Azərbaycanda su təminatının ciddi şəkildə yaxşılaşdırılması mümkündür. Müşavirədə qeyd olunduğu kimi, dövlət proqramının icrası nəticəsində su itki faizinin azalacağı gözlənilir. Bu isə su təminatında ciddi irəlləyişə səbəb olacaq".

Выступая на совещании, посвященном Государственной программе по совершенствованию систем водоснабжения, сточных и ливневых вод в городе Баку и на Абшеронском полуострове, Президент Ильхам Алиев высказал свое мнение как о реализуемых в стране проектах, так и о глобальных проблемах. В частности, на фоне глобальных климатических изменений водоснабжение в мире становится особой проблемой.
Об этом сообщает редакция, передает депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов.
Парламентарий отметил, что, несмотря на то, что 71 процент поверхности Земли покрыт водой, только 2,5 процента из нее является пресной водой. И только 0,3 процента всех водных ресурсов легко доступны для людей:
«По оценкам ООН, в настоящее время 2,2 миллиарда человек испытывают трудности с постоянным водоснабжением, а 703 миллиона жителей сталкиваются с серьезными проблемами с доступом к воде. Ежедневно в мире более 1000 детей в возрасте до 5 лет умирают от болезней, связанных с нехваткой чистой воды, санитарии и гигиены. Ожидается, что к 2030 году спрос на воду в мире вырастет на 40 процентов из-за увеличения потребления воды в пищевой промышленности. Это означает, что в ближайшие годы глобальные трудности с удовлетворением спроса на воду будут только усиливаться.
На фоне глобальных трудностей с водоснабжением в Азербайджане 70 процентов населения обеспечивается постоянной питьевой водой. Как отметил Президент Азербайджана, одной из текущих проблем являются потери. В нашей стране процент потерь составляет около 45 процентов.
Наименьшие потери воды в мире зафиксированы в развитых странах. Так, наименьшие потери воды в Нидерландах: всего 4 процента. Этот показатель составляет 6 процентов в Дании, 7 процентов в Японии, 8 процентов в Австралии и Германии, 9 процентов в Израиле. Наибольшие потери воды зафиксированы в Индии, Алжире и Мексике: 50 процентов.
Как видно, путем снижения уровня потерь в Азербайджане возможно существенное улучшение водоснабжения. Как отмечалось на совещании, в результате реализации государственной программы ожидается снижение процента потерь воды. Это приведет к значительному прогрессу в водоснабжении».