Norveçin əks-kəşfiyyat xidmətinin rəhbəri bu ilin əvvəlində Bremanger bölgəsində yerləşən bəndə edilmiş kiberhücumun arxasında Rusiya hakerlərinin dayandığını açıqlayıb. Bu, Oslonun ilk dəfə rəsmi şəkildə hücumu qonşu ölkəyə aid etməsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, aprelin 7-də baş verən hücum zamanı hakerlər bəndin idarəetməsini qısa müddətlik ələ keçirərək sutkanın dörd saatı ərzində saniyədə 500 litr su buraxıblar. Hadisə aşkarlanaraq qarşısı alınıb və nəticədə xəsarət alan olmayıb.
Norveç rəsmiləri bu cür kiberhücumların ölkənin infrastruktur təhlükəsizliyi üçün ciddi risklər yaratdığını bildiriblər. Oslonun bu məsələni beynəlxalq tərəfdaşlarla müzakirə edəcəyi və gələcəkdə oxşar hücumların qarşısını almaq üçün tədbirlərin gücləndiriləcəyi vurğulanıb.

Норвежская разведка обвинила российских хакеров в атаке на плотину в стране
Глава контрразведывательной службы Норвегии заявил, что за кибератакой на плотину в районе Бремангер в начале этого года стояли российские хакеры. Это расценивается как первое официальное обвинение Осло в адрес соседней страны в связи с этой атакой.
Редакция сообщает, что во время атаки, произошедшей 7 апреля, хакеры на короткое время захватили управление плотиной и в течение четырех часов в сутки сбрасывали 500 литров воды в секунду. Инцидент был обнаружен и предотвращен, в результате чего никто не пострадал.
Норвежские официальные лица заявили, что подобные кибератаки создают серьезные риски для безопасности инфраструктуры страны. Было подчеркнуто, что Осло обсудит этот вопрос с международными партнерами и усилит меры по предотвращению подобных атак в будущем.