Dünya ictimaiyyəti Norveçin ABŞ-nin mart ayında keçirilməsi planlaşdırılan NATO təlimlərindən döyüş təyyarələrini geri çəkdiyini öyrənib.
Redaksiya məlumat verir ki, Norveç Silahlı Qüvvələrindən polkovnik-leytenant Espen Solemdal, yerli mətbuata verdiyi açıqlamada, Arktika təhlükəsizliyinə dair Norveçdə keçiriləcək NATO təlimlərində ABŞ-nin F-35 qırıcı təyyarələrinin iştirak etməyəcəyini bildirib. Bu qərarın 100-150 ABŞ əsgərinin Norveçə gəlməyəcəyi anlamına gəldiyini qeyd edən Solemdal, "Onlar dünyanın başqa yerlərinə gedəcəklər" ifadəsini işlədib. Solemdal, ABŞ qırıcı təyyarələrinin olmamasının təlimlərin hava hissəsinə təsir edəcəyinə toxunaraq, ABŞ-nin öz yarışında olduğu qiymətləndirməsini edib.
Norveç mediası, ABŞ-nin döyüş təyyarələrini İranla gərginlik səbəbindən təlimlərdən geri çəkdiyini, oxşar bir vəziyyətin 2025-ci ilin iyun ayında yaşandığını və bundan sonra ABŞ-nin bir çox beynəlxalq müqavilədən çıxdığını xatırladıb. Eyni zamanda, Norveç Silahlı Qüvvələri, 2026-cı ilin mart ayında "Soyuq Cavab" adı altında 14 NATO ölkəsinin iştirakı ilə keçiriləcək təlimin Norveçdə keçirilən ən böyük hərbi təlimlərdən biri olacağını qeyd edib.

The international community has learned that Norway has withdrawn combat aircraft from US-led NATO drills scheduled for March. The editorial reports that Lieutenant Colonel Espen Solemdal of the Norwegian Armed Forces, in a statement to the local media, announced that US F-35 fighter jets will not participate in the NATO drills in Norway concerning Arctic security. Solemdal noted that this decision means that 100-150 US soldiers will not be coming to Norway, stating, "They will go elsewhere in the world." Solemdal touched upon the fact that the absence of US fighter jets will affect the air component of the drills, assessing that the US is in its own race.
Norwegian media recalled that the US withdrew its combat aircraft from the drills due to tensions with Iran, recalling a similar situation in June 2025, after which the US withdrew from many international agreements. At the same time, the Norwegian Armed Forces noted that the drill, to be held in March 2026 under the name "Cold Response" with the participation of 14 NATO countries, will be one of the largest military drills held in Norway.