Dünya ictimaiyyəti Norveçin ABŞ-nin mart ayında keçirilməsi planlaşdırılan NATO təlimlərindən döyüş təyyarələrini geri çəkdiyini öyrənib.
Redaksiya məlumat verir ki, Norveç Silahlı Qüvvələrindən polkovnik-leytenant Espen Solemdal, yerli mətbuata verdiyi açıqlamada, Arktika təhlükəsizliyinə dair Norveçdə keçiriləcək NATO təlimlərində ABŞ-nin F-35 qırıcı təyyarələrinin iştirak etməyəcəyini bildirib. Bu qərarın 100-150 ABŞ əsgərinin Norveçə gəlməyəcəyi anlamına gəldiyini qeyd edən Solemdal, "Onlar dünyanın başqa yerlərinə gedəcəklər" ifadəsini işlədib. Solemdal, ABŞ qırıcı təyyarələrinin olmamasının təlimlərin hava hissəsinə təsir edəcəyinə toxunaraq, ABŞ-nin öz yarışında olduğu qiymətləndirməsini edib.
Norveç mediası, ABŞ-nin döyüş təyyarələrini İranla gərginlik səbəbindən təlimlərdən geri çəkdiyini, oxşar bir vəziyyətin 2025-ci ilin iyun ayında yaşandığını və bundan sonra ABŞ-nin bir çox beynəlxalq müqavilədən çıxdığını xatırladıb. Eyni zamanda, Norveç Silahlı Qüvvələri, 2026-cı ilin mart ayında "Soyuq Cavab" adı altında 14 NATO ölkəsinin iştirakı ilə keçiriləcək təlimin Norveçdə keçirilən ən böyük hərbi təlimlərdən biri olacağını qeyd edib.

Норвегия отозвала американские самолеты с учений НАТО
Мировая общественность узнала, что Норвегия отозвала боевые самолеты США с учений НАТО, запланированных на март.
Редакция сообщает, что полковник-лейтенант Эспен Солемдал из Вооруженных сил Норвегии в своем заявлении местным СМИ сообщил, что американские истребители F-35 не будут участвовать в учениях НАТО по арктической безопасности, которые пройдут в Норвегии. Отметив, что это решение означает, что 100-150 американских солдат не приедут в Норвегию, Солемдал сказал: «Они отправятся в другие части мира». Солемдал коснулся того, что отсутствие американских истребителей повлияет на воздушную часть учений, и дал оценку, что США находятся в своей гонке.
Норвежские СМИ напомнили, что США отозвали свои боевые самолеты с учений из-за напряженности с Ираном, и напомнили, что подобная ситуация произошла в июне 2025 года, после чего США вышли из многих международных соглашений. В то же время Вооруженные силы Норвегии отметили, что учения под названием «Холодный ответ», которые пройдут в марте 2026 года с участием 14 стран НАТО, станут одними из крупнейших военных учений, проводимых в Норвегии.