Bu barədə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti və Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi (ARKA) birgə bəyanat yayıb.
Qeyd olunub ki, həmin şəxslər binanın fasadına boya vasitəsilə cızma-qara edib, müxtəlif söz və ifadələr yazıblar. Faktla bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunub.
Hazırda hadisənin hansı şəraitdə baş verdiyi və əməli törədənlərin şəxsiyyəti müəyyənləşdirilir.
"Hazırda tarixi abidəyə edilən müdaxilənin nəticələrinin aradan qaldırılması və binanın ilkin görkəminə qaytarılması istiqamətində tədbirlər görülür. Bir daha bütün vətəndaşları tarixi irsimizə həssas yanaşmağa çağırır, abidələrin qorunması haqqında Azərbaycan qanunvericiliyinə riayət olunmasını tələb edirik".

Фасаду Киноцентра «Низами» нанесен серьезный ущерб
Об этом Государственная служба по охране, развитию и реставрации культурного наследия при Министерстве культуры и Агентство кино Азербайджанской Республики (ARKA) распространили совместное заявление.
Отмечено, что эти лица нанесли на фасад здания граффити краской, написали различные слова и выражения. По факту обратились в правоохранительные органы.
В настоящее время выясняются обстоятельства произошедшего и личности совершивших деяние.
"В настоящее время принимаются меры по устранению последствий вмешательства в исторический памятник и возвращению зданию первоначального облика. Мы еще раз призываем всех граждан бережно относиться к нашему историческому наследию и требуем соблюдения законодательства Азербайджана об охране памятников".