Əyləncə sənayesi, süni intellektin (Sİ) sürətli inkişafı ilə yeni bir dövrə qədəm qoyur. Bu sahədə aparıcı oyunçulardan biri olan `Netflix`, yaradıcılıq proseslərini və reklam modellərini təkmilləşdirmək üçün süni intellektdən fəal şəkildə istifadə etməyə başlayıb. Şirkət, texnologiyanı yaradıcı proseslərin sürətini və səmərəliliyini artırmaq üçün bir vasitə kimi görür.
Redaksiya məlumat verir ki, `Netflix`, süni intellekti həm istehsal proseslərində, həm də reklam modellərində aktiv şəkildə tətbiq etməyə başlayıb. Şirkətin baş direktoru Ted Sarandos, son gəlir hesabatında "Süni intellekt hekayə danışanların yerini tutmayacaq, lakin düzgün istifadə edildikdə yaradıcılığı gücləndirir" deyə bildirib. Sarandos, süni intellekti hekayə danışımını inkişaf etdirən bir alət kimi qiymətləndirir.
`Netflix`, bu il ilk dəfə olaraq bir istehsalında süni intellektdən son görüntülərdə istifadə edib. Argentinanın istehsalı olan "The Eternaut" serialında bir binanın dağıldığı səhnə süni intellektlə hazırlanıb. Eyni texnologiyadan "Happy Gilmore 2" filmində personajları cavanlaşdırmaq, "Billionaires’ Bunker" serialında isə kostyum və dekorasiya dizaynlarını planlaşdırmaq üçün istifadə olunub. Şirkət, süni intellekti yalnız məzmun tərəfində deyil, reklam modellərində də tətbiq edir. İstifadəçi seçimlərinə uyğunlaşan, dinamik reklam formatları üzərində iş aparılır. Bu sistem, reklamların yayım axınına daha təbii şəkildə inteqrasiya olunmasını hədəfləyir.
Süni intellektin əyləncə sektorunda istifadəsi hələ də müzakirə mövzusudur. Hollivudda sənətçilər, süni intellekt modellərinin öz əsərlərindən icazəsiz şəkildə təlim keçməsinin yarada biləcəyi təsirlərdən narahatdırlar. Müzakirələr, `OpenAI`-ın `Sora 2` modelini məhdudiyyətsiz yayımlamasından sonra yenidən gündəmə gəlib. Sarandos, bu prosesdə yaradıcı istehsalın təhdid altında olmadığını düşünür. "Süni intellektin yaradıcılığı əvəz etməsindən narahat deyilik" deyən Sarandos, texnologiyanın istehsal proseslərində səmərəliliyi artıracağını müdafiə edir.
`Netflix`-in gəlirləri ilin üçüncü rübündə 17 faiz artaraq 11,5 milyard dollara çatıb. Şirkət, süni intellektin uzunmüddətli perspektivdə həm istehsalda, həm də tamaşaçı təcrübəsində həlledici rol oynayacağını proqnozlaşdırır.

Индустрия развлечений вступает в новую эру с быстрым развитием искусственного интеллекта (ИИ). Netflix, один из ведущих игроков в этой области, начал активно использовать искусственный интеллект для улучшения творческих процессов и рекламных моделей. Компания рассматривает технологию как средство для увеличения скорости и эффективности творческих процессов.
Редакция сообщает, что Netflix начал активно применять искусственный интеллект как в производственных процессах, так и в рекламных моделях. Генеральный директор компании Тед Сарандос в своем последнем отчете о доходах заявил: "Искусственный интеллект не заменит рассказчиков, но при правильном использовании он усиливает творчество". Сарандос оценивает искусственный интеллект как инструмент, развивающий повествование.
В этом году Netflix впервые использовал искусственный интеллект в финальных кадрах одного из своих проектов. Сцена разрушения здания в аргентинском сериале "The Eternaut" была создана с помощью искусственного интеллекта. Та же технология была использована для омоложения персонажей в фильме "Happy Gilmore 2" и для планирования дизайна костюмов и декораций в сериале "Billionaires’ Bunker". Компания применяет искусственный интеллект не только в создании контента, но и в рекламных моделях. Ведется работа над динамическими рекламными форматами, адаптирующимися под предпочтения пользователей. Эта система нацелена на более естественную интеграцию рекламы в поток вещания.
Использование искусственного интеллекта в индустрии развлечений по-прежнему является предметом дискуссий. В Голливуде артисты обеспокоены последствиями, которые может вызвать несанкционированное обучение моделей искусственного интеллекта на их произведениях. Дискуссии вновь активизировались после неограниченного выпуска модели Sora 2 от OpenAI. Сарандос считает, что творческое производство в этом процессе не находится под угрозой. Заявив: "Мы не беспокоимся о том, что искусственный интеллект заменит творчество", Сарандос утверждает, что технология повысит эффективность производственных процессов.
Доходы Netflix в третьем квартале года выросли на 17 процентов, достигнув 11,5 миллиарда долларов. Компания прогнозирует, что искусственный интеллект в долгосрочной перспективе сыграет решающую роль как в производстве, так и в зрительском опыте.