Netflix-in Warner Bros planı: Nağd satınalma gündəmdə
Netflix-in Warner Bros studiyaları və striminq aktivləri üçün tam nağd ödənişli təklif üzərində düşündüyü bildirilir. Bu addım səhmdarların razılıq prosesini sürətləndirmək və Paramount Skydance tərəfindən irəli sürülmüş rəqib təklifi neytrallaşdırmaq məqsədi daşıyır. İlkin razılaşma nağd və səhm komponentlərindən ibarət olsa da, səhm hissəsinin çıxarılması mühasibatlıq və tənzimləyici prosedurları xeyli sadələşdirə bilər.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, tam nağd təklif mürəkkəb səhm qiymətləndirməsi və uçot proseslərini aradan qaldıraraq tənzimləyici baxışı və Warner Bros Discovery səhmdarlarının səsverməsini əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirə bilər. Bu halda səhmdar səsverməsinin 2026-cı ilin fevral ayının sonu və ya mart ayının əvvəlində keçirilməsi mümkün görünür ki, bu da səhm əsaslı razılaşma ilə müqayisədə aylarla daha tezdir.
Məlumata görə, bu qərar əsasən Paramount Skydance-in şirkətin tamamı üçün səhm başına 30 dollar dəyərində irəli sürdüyü düşmən xarakterli, tam nağd təklifə cavabdır. Həmin təklif Netflix-in əvvəlki 27.75 dollar dəyərində olan nağd və səhm kombinasiyalı təklifindən daha yüksək qiymət təklif edir və rəqabəti kəskinləşdirir.
Qeyd olunur ki, Warner Bros Discovery-nin idarə heyəti daha əvvəl Paramount-un borc maliyyələşməsinə əsaslanan yanaşması və təklifin ümumi dəyəri ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə etmişdi. Eyni zamanda, Netflix-in ilkin səhm təklifi şirkətin səhm qiymətindəki eniş fonunda səhmdarlar tərəfindən riskli hesab olunurdu. Tam nağd təklif bu volatilliklə bağlı narahatlıqları aradan qaldırmağa yönəlib.
Bununla yanaşı, media sektorunda konsolidasiyanın artması qanunvericilər və sənaye qrupları tərəfindən ciddi diqqətlə izlənilir. Onlar belə birləşmələrin qiymət artımına və istehlakçı seçimlərinin azalmasına səbəb ola biləcəyini vurğulayırlar. Tam nağd təklif maliyyə proseslərini sadələşdirsə də, antimonopoliya ilə bağlı riskləri tam aradan qaldırmaya bilər.

План Netflix по Warner Bros: на рассмотрении полное денежное предложение
Сообщается, что Netflix рассматривает предложение о полной оплате наличными за студии Warner Bros и их стриминговые активы. Этот шаг направлен на ускорение процесса одобрения акционерами и нейтрализацию конкурирующего предложения, выдвинутого Paramount Skydance. Хотя первоначальное соглашение включало как денежные, так и акционерные компоненты, исключение акционерной части может значительно упростить бухгалтерские и регуляторные процедуры.
Редакция сообщает, ссылаясь на источник, что полное денежное предложение может значительно ускорить регуляторный надзор и голосование акционеров Warner Bros Discovery, устранив сложные процессы оценки акций и учета. В этом случае голосование акционеров, вероятно, состоится в конце февраля или начале марта 2026 года, что на несколько месяцев раньше, чем при соглашении, основанном на акциях.
По имеющейся информации, это решение является ответом в основном на враждебное предложение Paramount Skydance о полной оплате наличными по цене 30 долларов за акцию за всю компанию. Это предложение предлагает более высокую цену, чем предыдущее предложение Netflix, сочетающее наличные и акции, по цене 27,75 долларов, и обостряет конкуренцию.
Отмечается, что ранее совет директоров Warner Bros Discovery выражал обеспокоенность по поводу подхода Paramount, основанного на долговом финансировании, и общей стоимости предложения. В то же время, первоначальное предложение Netflix, основанное на акциях, считалось акционерами рискованным на фоне падения цены акций компании. Полное денежное предложение направлено на устранение опасений, связанных с этой волатильностью.
Вместе с тем, усиление консолидации в медиасекторе находится под пристальным вниманием законодателей и отраслевых групп. Они подчеркивают, что такие слияния могут привести к росту цен и сокращению выбора для потребителей. Хотя полное денежное предложение упрощает финансовые процессы, оно может не полностью устранить антимонопольные риски.