Netflix-in Warner Bros planı: Nağd satınalma gündəmdə
Netflix-in Warner Bros studiyaları və striminq aktivləri üçün tam nağd ödənişli təklif üzərində düşündüyü bildirilir. Bu addım səhmdarların razılıq prosesini sürətləndirmək və Paramount Skydance tərəfindən irəli sürülmüş rəqib təklifi neytrallaşdırmaq məqsədi daşıyır. İlkin razılaşma nağd və səhm komponentlərindən ibarət olsa da, səhm hissəsinin çıxarılması mühasibatlıq və tənzimləyici prosedurları xeyli sadələşdirə bilər.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, tam nağd təklif mürəkkəb səhm qiymətləndirməsi və uçot proseslərini aradan qaldıraraq tənzimləyici baxışı və Warner Bros Discovery səhmdarlarının səsverməsini əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirə bilər. Bu halda səhmdar səsverməsinin 2026-cı ilin fevral ayının sonu və ya mart ayının əvvəlində keçirilməsi mümkün görünür ki, bu da səhm əsaslı razılaşma ilə müqayisədə aylarla daha tezdir.
Məlumata görə, bu qərar əsasən Paramount Skydance-in şirkətin tamamı üçün səhm başına 30 dollar dəyərində irəli sürdüyü düşmən xarakterli, tam nağd təklifə cavabdır. Həmin təklif Netflix-in əvvəlki 27.75 dollar dəyərində olan nağd və səhm kombinasiyalı təklifindən daha yüksək qiymət təklif edir və rəqabəti kəskinləşdirir.
Qeyd olunur ki, Warner Bros Discovery-nin idarə heyəti daha əvvəl Paramount-un borc maliyyələşməsinə əsaslanan yanaşması və təklifin ümumi dəyəri ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə etmişdi. Eyni zamanda, Netflix-in ilkin səhm təklifi şirkətin səhm qiymətindəki eniş fonunda səhmdarlar tərəfindən riskli hesab olunurdu. Tam nağd təklif bu volatilliklə bağlı narahatlıqları aradan qaldırmağa yönəlib.
Bununla yanaşı, media sektorunda konsolidasiyanın artması qanunvericilər və sənaye qrupları tərəfindən ciddi diqqətlə izlənilir. Onlar belə birləşmələrin qiymət artımına və istehlakçı seçimlərinin azalmasına səbəb ola biləcəyini vurğulayırlar. Tam nağd təklif maliyyə proseslərini sadələşdirsə də, antimonopoliya ilə bağlı riskləri tam aradan qaldırmaya bilər.

Netflix's Warner Bros Plan: All-Cash Acquisition on the Table
Netflix is reportedly considering an all-cash offer for Warner Bros studios and streaming assets. This move aims to expedite shareholder approval and neutralize a competing offer from Paramount Skydance. While an initial agreement included cash and stock components, removing the stock portion could significantly simplify accounting and regulatory procedures.
According to editorial sources, an all-cash offer could significantly accelerate regulatory review and the Warner Bros Discovery shareholder vote by eliminating complex stock valuation and accounting processes. In this scenario, a shareholder vote could potentially take place in late February or early March 2026, which is months earlier than with an equity-based deal.
This decision is reportedly a response to Paramount Skydance's unsolicited, all-cash offer of $30 per share for the entire company. That offer proposes a higher valuation than Netflix's previous cash-and-stock combination offer of $27.75, intensifying the competition.
It is noted that Warner Bros Discovery's board had previously expressed concerns about Paramount's debt-financing approach and the overall value of the offer. Simultaneously, Netflix's initial stock offer was considered risky by shareholders against the backdrop of the company's stock price decline. An all-cash offer aims to alleviate concerns related to this volatility.
However, the increasing consolidation in the media sector is being closely monitored by lawmakers and industry groups. They emphasize that such mergers could lead to price increases and reduced consumer choice. While an all-cash offer simplifies financial processes, it may not entirely eliminate antitrust risks.