İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Ağ Evdə keçirilən danışıqlar zamanı ABŞ prezidenti Donald Trampın sülh planında nəzərdə tutulan Fələstin dövlətinin yaradılması ideyasını qəbul etmədiyini bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahunun açıqlaması Trampın sülh təşəbbüsünə dair müzakirələr zamanı səsləndirilib. Baş nazir vurğulayıb ki, İsrailin mövqeyi dəyişməz olaraq qalır və Qəzzada demilitarizasiya və təhlükəsizlik təmin olunmadan siyasi həll mümkün deyil.
İsrailin maliyyə naziri Bezalel Smotriç isə Trampın təqdim etdiyi planı “səslənən diplomatik uğursuzluq” kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, bu təklif Fələstin dövlətinin tanınmasına zəmin yaradır və İsrailin uzunmüddətli strateji maraqlarına ziddir. Nazirin çıxışı ölkə daxilində hökumət daxilində mövqelərin parçalandığını göstərib.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu announced that he did not accept the idea of creating a Palestinian state, as envisioned in US President Donald Trump's peace plan, during talks held at the White House.
The editorial office reports that Netanyahu's statement was made during discussions regarding Trump's peace initiative. The Prime Minister emphasized that Israel's position remains unchanged, and a political solution is not possible without demilitarization and security being ensured in Gaza.
Meanwhile, Israeli Finance Minister Bezalel Smotrich described the plan presented by Trump as a "resounding diplomatic failure." According to him, this proposal creates a basis for the recognition of a Palestinian state and contradicts Israel's long-term strategic interests. The minister's statement indicated a fragmentation of positions within the government domestically.