İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Ağ Evdə keçirilən danışıqlar zamanı ABŞ prezidenti Donald Trampın sülh planında nəzərdə tutulan Fələstin dövlətinin yaradılması ideyasını qəbul etmədiyini bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahunun açıqlaması Trampın sülh təşəbbüsünə dair müzakirələr zamanı səsləndirilib. Baş nazir vurğulayıb ki, İsrailin mövqeyi dəyişməz olaraq qalır və Qəzzada demilitarizasiya və təhlükəsizlik təmin olunmadan siyasi həll mümkün deyil.
İsrailin maliyyə naziri Bezalel Smotriç isə Trampın təqdim etdiyi planı “səslənən diplomatik uğursuzluq” kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, bu təklif Fələstin dövlətinin tanınmasına zəmin yaradır və İsrailin uzunmüddətli strateji maraqlarına ziddir. Nazirin çıxışı ölkə daxilində hökumət daxilində mövqelərin parçalandığını göstərib.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что не принял идею создания палестинского государства, предусмотренную мирным планом президента США Дональда Трампа, во время переговоров в Белом доме.
Редакция сообщает, что заявление Нетаньяху прозвучало во время обсуждений мирной инициативы Трампа. Премьер-министр подчеркнул, что позиция Израиля остается неизменной, и политическое урегулирование невозможно без демилитаризации и обеспечения безопасности в Газе.
Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич, в свою очередь, оценил представленный Трампом план как «громкий дипломатический провал». По его словам, это предложение создает основу для признания палестинского государства и противоречит долгосрочным стратегическим интересам Израиля. Выступление министра показало раскол позиций внутри правительства страны.