Məsələ ilə bağlı Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədr müavini Azər Badamov İqtisadiyyat.az-a açıqlamasında fikirlərini bölüşüb.
O bildirib ki, aprelin 1-nə olan məlumata görə, dünya bazarında neftin qiyməti kəskin artıb, “Azeri Light” markalı Azərbaycan neftinin 1 bareli 132,35 ABŞ dolları, “Brent” markalı neft isə 127,24 ABŞ dolları civarında ticarət olunur:
“Yaxın zamanlarda bu qiymətin hətta 200 dollara qədər artacağı ilə bağlı ehtimallar da mövcuddur. Biz neftin qiymətinin artmasından əldə olunan gəlirlərin necə xərclənməsindən danışanda ilk növbədə artımın səbəblərinə diqqət yetirməliyik.
Neftin qiymətindəki sıçrayışlı artımlar Hörmüz boğazındakı məhdudiyyətlər və ABŞ-İsrail-İran müharibəsi ilə bir-başa bağlıdır. Amma müharibənin nə qədər davam edəcəyi və Hörmüz boğazı ilə bağlı münasibətlərin taleyinin necə həll olunacağını heç kim proqnozlaşdıra bilmir. Yəni müharibə yaxın perspektivdə başa çatarsa, neftin qiymətinin yenidən sürətlə aşağı enəcəyi gözləniləndir. Bu baxımdan bu günki artımların müvəqqəti xarakter aldığını deyə bilərik”.
Deputat vurğulayıb ki, neftin qiymətində bir sabitlik yaranmamış gəlirlərin istifadəsi və büdcəyə yenidən baxılması ilə bağlı məsələlərin gündəmə gətirilməsi hələ tezdir:
“Amma bu gün neftin qiymətinin artmasından gələn hər bir gəlir Azərbaycan Dövlət Neft Fondunda yığılır və dövlətin valyuta ehtiyatını artırır. Enerji daşıyıcılarının qiymətləri uzunmüddətli perspektivdə yüksək qalarsa və büdcəyə əlavə gəlirlərin daxil olması dinamik hal alarsa, təbii ki, dövlət büdcəsinə yenidən baxılması, sosial proqramların genişləndirlməsi, nəzərdə tutulan proqramların daha sürətlə həyata keçirilməsin mümkün olacaqdır”.

Как можно потратить доходы от роста цен на нефть?
Заместитель председателя комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Бадамов поделился своими мыслями в заявлении для İqtisadiyyat.az.
Он отметил, что, по данным на 1 апреля, цена на нефть на мировом рынке резко выросла: 1 баррель азербайджанской нефти марки «Azeri Light» торгуется на уровне 132,35 доллара США, а нефть марки «Brent» – около 127,24 доллара США:
«Существуют также предположения, что в ближайшее время эта цена может вырасти до 200 долларов. Когда мы говорим о том, как расходовать доходы, полученные от роста цен на нефть, в первую очередь мы должны обратить внимание на причины этого роста.
Как можно потратить доходы от роста цен на нефть? - Изображение 1
Скачкообразный рост цен на нефть напрямую связан с ограничениями в Ормузском проливе и войной между США, Израилем и Ираном. Однако никто не может предсказать, как долго продлится война и как будет решена судьба отношений, связанных с Ормузским проливом. То есть, если война закончится в ближайшей перспективе, ожидается, что цены на нефть снова быстро упадут. В связи с этим можно сказать, что сегодняшние повышения носят временный характер».
Депутат подчеркнул, что пока рано поднимать вопросы об использовании доходов и пересмотре бюджета до тех пор, пока не установится стабильность цен на нефть:
«Однако сегодня каждый доход, поступающий от роста цен на нефть, накапливается в Государственном нефтяном фонде Азербайджана и увеличивает валютные резервы государства. Если цены на энергоносители останутся высокими в долгосрочной перспективе и поступление дополнительных доходов в бюджет станет динамичным, то, естественно, станет возможным пересмотреть государственный бюджет, расширить социальные программы и ускорить реализацию запланированных программ».