Naxçıvan Avtomobil Nəqliyyatı Agentliyində nöqsanlar aşkarlanıb
Hesablama Palatası Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tabeliyində Naxçıvan Avtomobil Nəqliyyatı Agentliyində (NANA) nöqsanlar aşkarlayıb.
Bu barədə palatadan bildirilib.
Belə ki, palata NANA-da kənar dövlət maliyyə nəzarəti tədbiri keçirib. Tədbirin məqsədi 2023-2024-cü illərdə agentlik üzrə dövlət vəsaitlərinin, həmçinin digər dövlət əmlakının istifadə və idarə olunmasının hüquqi aktlara uyğunluğuna dair yetərli, müvafiq audit sübutları toplayaraq mövcud vəziyyətin müəyyən edilməsi olub.
Tədbirin nəticələrinə əsasən müəyyən edilib ki, agentlik üzrə 2023-cü ildə təsdiqlənmiş smetanın cəmi 43.32%-i icra olunub, amma 2024-cü il üçün əvvəlki faktiki icradan 35% artıq proqnoz hazırlanıb. 2024-cü ildə faktiki xərclər artım əvəzinə əvvəlki ildən 4.35% az olub. Bu, planlamada ciddi uyğunsuzluqların olduğunu göstərir. İki avtobusun metal qırıntısı kimi satılmasından gələn 2 220 manatın böyük hissəsi qurumun hesabına daxil olmayıb. "Taksi" avtomobilinin sökülmüş dəmir konstruksiyası cəmi 160 manata satılıb. Əmək stajının yanlış hesablanması nəticəsində işçilərə 9 513 manat artıq vəsait ödənilib. 14 noyabr 2024-dən sonra hüquqi qüvvəsini itirmiş qərarlara baxmayaraq, işçilərə ümumilikdə 26 890 manat əməkhaqqı və 21 735 manat əlavələr ödənilib. Bu ödənişlərin heç bir hüquqi əsası olmayıb. "Daxili audit və mühasibatlıq xidməti" üzrə 4 300 manatlıq müqavilə bağlanıb, amma xidmətlərin heç biri icra edilməyib. Sonradan təqdim edilən arayış qeyri-peşəkar hazırlanıb və hətta 2018-ci ildən qüvvədən düşmüş standartlara istinad olunub. Elektrobuslar üçün alınmış 8 ədəd "charger" aparatının 5-i istifadəsiz qalıb. Zəmanət müddəti bitdiyi üçün avadanlıqlar istismara verildikdə təchizatçı məsuliyyət daşımayacaq. Halbuki anbarda istifadəsiz "charger"lər olduğu halda, əlavə 10 ədəd yeni "charger" də satın alınıb. 2023-2024-cü illərdə icarədən ümumilikdə 1.48 milyon manat daxil olub. Amma daşınmaz əmlakdan gələn vəsaitlərin dövlət büdcəsinə köçürülməli olan hissəsi - 26 227 manat dövlətə çatdırılmayıb. İcarəyə verilmiş 18 avtobus üçün 20 088 manatlıq ehtiyat hissələri agentliyin anbarından silinərək icarəçilərə ödənişsiz verilib. İcarəyə verilən obyektlərin kommunal xərcləri 3 192 manat agentliyin hesabına yazılıb.

Счетная палата выявила недостатки в Нахчыванском агентстве автомобильного транспорта (НААТ) при Министерстве цифрового развития и транспорта Нахчыванской Автономной Республики.
Об этом сообщили в палате.
Так, палата провела внешнюю государственную финансовую проверку в НААТ. Целью мероприятия было определение текущей ситуации путем сбора достаточных и соответствующих аудиторских доказательств о соответствии использования и управления государственными средствами, а также другим государственным имуществом агентства правовым актам в 2023-2024 годах.
По результатам мероприятия установлено, что в 2023 году по агентству было исполнено всего 43,32% утвержденной сметы, однако на 2024 год был подготовлен прогноз, превышающий предыдущее фактическое исполнение на 35%. В 2024 году фактические расходы вместо увеличения оказались на 4,35% меньше, чем в предыдущем году. Это указывает на серьезные несоответствия в планировании. Большая часть из 2 220 манатов, полученных от продажи двух автобусов в качестве металлолома, не поступила на счет учреждения. Демонтированная металлическая конструкция автомобиля "Такси" была продана всего за 160 манатов. В результате неправильного расчета трудового стажа сотрудникам было переплачено 9 513 манатов. Несмотря на решения, утратившие юридическую силу после 14 ноября 2024 года, сотрудникам было выплачено в общей сложности 26 890 манатов заработной платы и 21 735 манатов надбавок. Эти выплаты не имели никакого юридического основания. Был заключен договор на сумму 4 300 манатов по "Службе внутреннего аудита и бухгалтерского учета", однако ни одна из услуг не была оказана. Впоследствии представленная справка была подготовлена непрофессионально и даже ссылалась на стандарты, утратившие силу с 2018 года. Из 8 зарядных устройств ("charger"), приобретенных для электробусов, 5 остались неиспользованными. Поскольку срок гарантии истек, поставщик не будет нести ответственность при вводе оборудования в эксплуатацию. При этом, несмотря на наличие неиспользуемых "charger" на складе, было дополнительно приобретено 10 новых "charger". В 2023-2024 годах от аренды поступило в общей сложности 1,48 миллиона манатов. Однако часть средств от недвижимого имущества, подлежащая перечислению в государственный бюджет – 26 227 манатов – не была передана государству. Для 18 арендованных автобусов со склада агентства были списаны запасные части на сумму 20 088 манатов и безвозмездно переданы арендаторам. Коммунальные расходы арендованных объектов на сумму 3 192 маната были отнесены на счет агентства.