İsrailin “Mossad” kəşfiyyat xidməti Tehranın videomüşahidə kameraları şəbəkəsini qıraraq uzun illər ərzində İranın Ali Lideri Ayətullah Əli Xameneini izləyiblər.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə “Financial Times” nəşri məlumat yayıb.
Bildirilir ki, kameralardan əldə edilən görüntülər sayəsində “Mossad” mühafizəçilərin ünvanları, iş qrafikləri və onların kimi qoruduqları barədə ətraflı məlumata sahib olub. Kameralardan biri isə agentlərə cangüdənlərin Xameneinin iqamətgahına gələrkən şəxsi avtomobillərini harada park etdiklərini izləməyə imkan verib.
“Biz Tehranı Yerusəlimi tanıdığımız kimi tanıyırdıq. Əgər bir yeri böyüdüyünüz küçəni tanıdığınız kimi yaxşı tanıyırsınızsa, yerində olmayan tək bir şeyi belə dərhal hiss edirsiniz”, - İsrail kəşfiyyatının rəsmisi nəşrə deyib.
Bundan başqa, ABŞ-nin Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (CIA) də daxili mənbələrdən son dərəcə vacib kəşfiyyat məlumatları əldə etdiyi bildirilir.
İranın rəhbərliyi haqqında böyük həcmdə məlumatı analiz edən İsrailin süni intellekt vasitələri ilə birlikdə bu mənbə də Xameneinin vurulduğu görüşə qədər onu izləməyə imkan verib. “Mossad” rəsmilərinin hücumu aylarla planlaşdırdığı və Ali Liderin yerini təsdiqləyən məlumat əldə etdikdən dərhal sonra zərbə endirdikləri bildirilir.

«Моссад» взял под контроль камеры наблюдения в Тегеране
Разведслужба Израиля «Моссад» взломала сеть камер видеонаблюдения в Тегеране и годами следила за Верховным лидером Ирана аятоллой Али Хаменеи.
Редакция сообщает, что об этом сообщило издание «Financial Times».
Отмечается, что благодаря полученным с камер изображениям «Моссад» получил подробную информацию об адресах охраны, графиках работы и тех, кого они охраняют. Одна из камер позволила агентам отслеживать, где телохранители паркуют свои личные автомобили, когда прибывают в резиденцию Хаменеи.
«Мы знали Тегеран так же хорошо, как знаем Иерусалим. Если вы знаете место так же хорошо, как улицу, по которой выросли, вы сразу же заметите любую мелочь, которая не на своем месте», — заявил изданию представитель израильской разведки.
Кроме того, сообщается, что Центральное разведывательное управление США (ЦРУ) также получило крайне важную разведывательную информацию из внутренних источников.
Этот источник, наряду с израильскими инструментами искусственного интеллекта, анализирующими большой объем информации о руководстве Ирана, позволил отслеживать Хаменеи до встречи, на которой он был атакован. Сообщается, что представители «Моссада» планировали нападение месяцами и нанесли удар сразу после получения информации, подтверждающей местонахождение Верховного лидера.