Moldovanın yerli üzüm sortları Azərbaycanda əkiləcək
Moldova Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Aleksandr Esaulenko, Azərbaycan Respublikasının Üzümçülük və Şərabçılıq İnstitutunun və onun direktoru Vuqar Səlimovun dəvəti ilə Mədrəsə kəndində, Şamaxı rayonu ərazisində yerləşən Üzümçülük və Şərabçılıq İnstitutunun eksperimental laboratoriyasının torpağında keçirilən Moldova Respublikasının yerli üzüm sortlarının əkilməsi tədbirində iştirak etmişdir.
Tədbir çərçivəsində Moldova və Viorica da daxil olmaqla, Moldova Respublikasından gətirilmiş Floricica, Fetească Neagră, Legenda, Plăvaie və digər 9 yerli üzüm sortu ilə birlikdə 1 hektar ərazidə tinglər əkilmişdir.
Bu təşəbbüs, Moldova və Azərbaycan arasında ixtisaslaşmış institutlar səviyyəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün yeni imkanlar açır və texniki bilik mübadiləsi, birgə eksperimentlər və Moldova təcrübəsinin tətbiqi baxımından mühüm perspektivlər yaradır.
Moldova üzüm sortları yüksək məhsuldarlığı və kənd təsərrüfatı potensialı ilə seçilir – məsələn, Moldova sortu Azərbaycan şəraitində 1 hektardan 35–40 tonadək sabit məhsul vermək qabiliyyətini artıq nümayiş etdirmişdir. Bu göstəricilərlə yanaşı, üzüm sortları şaxtaya davamlılığı, rütubətə dözümlülüyü və yaxşı saxlanma və daşınma qabiliyyəti ilə də fərqlənir ki, bu da onları həm təzə istehlak, həm də şərabçılıq və ixrac üçün ideal edir.
Bu xüsusiyyətləri nəzərə alaraq, Moldova üzüm sortları Azərbaycanın digər ənənəvi üzümçülük bölgələrində, o cümlədən Qarabağ bölgəsində də sınaqdan keçirilə bilər, çünki həmin ərazi üzüm və şərab istehsalının zəngin tarixi və mədəniyyəti ilə tanınır.
🇲🇩🇦🇿 Moldova Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi, üzümçülük və şərabçılıq sahəsində dialoqu və əməkdaşlığı təşviq etməyə davam edəcək, hər iki ölkənin ixtisaslaşmış qurumları arasında körpülər qurmağa çalışacaqdır.
Moldova tərəfinə, xüsusilə Gheorghe Gaberi adlı yerli sahibkara dərin təşəkkürümüzü bildiririk. O, yerli üzüm sortlarının becərilməsi, qorunması və təşviqi sahəsində böyük həvəs və fədakarlıqla çalışan bir üzümçülük həvəskarıdır. Onun səxavətlə təqdim etdiyi ting materialı bu eksperimental və simvolik təşəbbüsün həyata keçirilməsində mühüm rol oynamışdır.
Kənd təsərrüfatı, xüsusilə üzümçülük sahəsi, Moldova Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün geniş imkanlar təqdim edir. Bu kimi təşəbbüslər, əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində atılan konkret addımlardır.

Посол Республики Молдова в Азербайджанской Республике Александр Есауленко по приглашению Института виноградарства и виноделия Азербайджанской Республики и его директора Вугара Салимова принял участие в мероприятии по посадке местных сортов винограда Республики Молдова, которое состоялось на территории экспериментальной лаборатории Института виноградарства и виноделия, расположенной в селе Медресе Шамахинского района.
В рамках мероприятия на площади 1 гектар были высажены саженцы, включая 9 местных сортов винограда, привезенных из Республики Молдова, в том числе Moldova и Viorica, а также Floricica, Fetească Neagră, Legenda, Plăvaie и другие.
Эта инициатива открывает новые возможности для укрепления сотрудничества между Молдовой и Азербайджаном на уровне специализированных институтов и создает важные перспективы с точки зрения обмена техническими знаниями, совместных экспериментов и применения молдавского опыта.
Молдавские сорта винограда отличаются высокой урожайностью и сельскохозяйственным потенциалом – например, сорт Moldova уже продемонстрировал способность давать стабильный урожай до 35–40 тонн с 1 гектара в азербайджанских условиях. Помимо этих показателей, сорта винограда также отличаются морозостойкостью, устойчивостью к влаге, а также хорошей способностью к хранению и транспортировке, что делает их идеальными как для свежего потребления, так и для виноделия и экспорта.
Учитывая эти особенности, молдавские сорта винограда могут быть испытаны и в других традиционных виноградарских регионах Азербайджана, в том числе в Карабахском регионе, поскольку эта территория известна своей богатой историей и культурой производства винограда и вина.
🇲🇩🇦🇿 Посольство Республики Молдова в Азербайджане продолжит содействовать диалогу и сотрудничеству в области виноградарства и виноделия, стремясь наводить мосты между специализированными учреждениями обеих стран.
Выражаем глубокую благодарность молдавской стороне, в частности местному предпринимателю Георге Габери. Он является энтузиастом виноградарства, работающим с большим усердием и самоотверженностью в области выращивания, сохранения и продвижения местных сортов винограда. Предоставленный им щедрый посадочный материал сыграл важную роль в реализации этой экспериментальной и символической инициативы.
Сельское хозяйство, в частности виноградарство, предоставляет широкие возможности для развития двусторонних отношений между Республикой Молдова и Азербайджанской Республикой. Подобные инициативы являются конкретными шагами, направленными на углубление сотрудничества.