Moldovanın yerli üzüm sortları Azərbaycanda əkiləcək
Moldova Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Aleksandr Esaulenko, Azərbaycan Respublikasının Üzümçülük və Şərabçılıq İnstitutunun və onun direktoru Vuqar Səlimovun dəvəti ilə Mədrəsə kəndində, Şamaxı rayonu ərazisində yerləşən Üzümçülük və Şərabçılıq İnstitutunun eksperimental laboratoriyasının torpağında keçirilən Moldova Respublikasının yerli üzüm sortlarının əkilməsi tədbirində iştirak etmişdir.
Tədbir çərçivəsində Moldova və Viorica da daxil olmaqla, Moldova Respublikasından gətirilmiş Floricica, Fetească Neagră, Legenda, Plăvaie və digər 9 yerli üzüm sortu ilə birlikdə 1 hektar ərazidə tinglər əkilmişdir.
Bu təşəbbüs, Moldova və Azərbaycan arasında ixtisaslaşmış institutlar səviyyəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün yeni imkanlar açır və texniki bilik mübadiləsi, birgə eksperimentlər və Moldova təcrübəsinin tətbiqi baxımından mühüm perspektivlər yaradır.
Moldova üzüm sortları yüksək məhsuldarlığı və kənd təsərrüfatı potensialı ilə seçilir – məsələn, Moldova sortu Azərbaycan şəraitində 1 hektardan 35–40 tonadək sabit məhsul vermək qabiliyyətini artıq nümayiş etdirmişdir. Bu göstəricilərlə yanaşı, üzüm sortları şaxtaya davamlılığı, rütubətə dözümlülüyü və yaxşı saxlanma və daşınma qabiliyyəti ilə də fərqlənir ki, bu da onları həm təzə istehlak, həm də şərabçılıq və ixrac üçün ideal edir.
Bu xüsusiyyətləri nəzərə alaraq, Moldova üzüm sortları Azərbaycanın digər ənənəvi üzümçülük bölgələrində, o cümlədən Qarabağ bölgəsində də sınaqdan keçirilə bilər, çünki həmin ərazi üzüm və şərab istehsalının zəngin tarixi və mədəniyyəti ilə tanınır.
🇲🇩🇦🇿 Moldova Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi, üzümçülük və şərabçılıq sahəsində dialoqu və əməkdaşlığı təşviq etməyə davam edəcək, hər iki ölkənin ixtisaslaşmış qurumları arasında körpülər qurmağa çalışacaqdır.
Moldova tərəfinə, xüsusilə Gheorghe Gaberi adlı yerli sahibkara dərin təşəkkürümüzü bildiririk. O, yerli üzüm sortlarının becərilməsi, qorunması və təşviqi sahəsində böyük həvəs və fədakarlıqla çalışan bir üzümçülük həvəskarıdır. Onun səxavətlə təqdim etdiyi ting materialı bu eksperimental və simvolik təşəbbüsün həyata keçirilməsində mühüm rol oynamışdır.
Kənd təsərrüfatı, xüsusilə üzümçülük sahəsi, Moldova Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün geniş imkanlar təqdim edir. Bu kimi təşəbbüslər, əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində atılan konkret addımlardır.

Ambassador of the Republic of Moldova to the Republic of Azerbaijan, Alexandr Esaulenko, participated in the event for planting local grape varieties of the Republic of Moldova, held on the experimental laboratory grounds of the Viticulture and Winemaking Institute in Madrasa village, Shamakhi district, at the invitation of the Viticulture and Winemaking Institute of the Republic of Azerbaijan and its director Vugar Salimov.
Within the framework of the event, saplings of Floricica, Fetească Neagră, Legenda, Plăvaie, and 9 other local grape varieties imported from the Republic of Moldova, including Moldova and Viorica, were planted on a 1-hectare area.
This initiative opens new opportunities for strengthening cooperation between Moldova and Azerbaijan at the level of specialized institutions and creates important prospects in terms of technical knowledge exchange, joint experiments, and the application of Moldovan experience.
Moldovan grape varieties are distinguished by their high productivity and agricultural potential – for example, the Moldova variety has already demonstrated its ability to yield a stable harvest of 35–40 tons per hectare in Azerbaijani conditions. In addition to these indicators, the grape varieties also stand out for their frost resistance, humidity tolerance, and good storage and transport capabilities, making them ideal for both fresh consumption, winemaking, and export.
Considering these characteristics, Moldovan grape varieties can also be tested in other traditional viticulture regions of Azerbaijan, including the Karabakh region, as this area is known for its rich history and culture of grape and wine production.
🇲🇩🇦🇿 The Embassy of the Republic of Moldova in Azerbaijan will continue to promote dialogue and cooperation in the field of viticulture and winemaking, striving to build bridges between the specialized institutions of both countries.
We extend our deep gratitude to the Moldovan side, especially to local entrepreneur Gheorghe Gaberi. He is a viticulture enthusiast who works with great enthusiasm and dedication in the cultivation, preservation, and promotion of local grape varieties. The sapling material he generously provided played a significant role in the implementation of this experimental and symbolic initiative.
Agriculture, particularly viticulture, offers broad opportunities for the development of bilateral relations between the Republic of Moldova and the Republic of Azerbaijan. Initiatives like this are concrete steps taken towards deepening cooperation.