Hindistan və İsrail ticarət, müdafiə sahəsində əməkdaşlığı gücləndirməyə söz verib. Narendra Modinin İsrailə səfəri, İsrailin Qəzzada törətdiyi soyqırım müharibəsi ilə bağlı gərginliklər fonunda ölkədə tənqidlərə səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, Baş nazir Narendra Modi, iki günlük mübahisəli səfərini başa çatdırarkən, Hindistan və İsrailin müdafiə texnologiyaları üzrə daha sıx əməkdaşlıq edəcəyini və eyni zamanda sərbəst ticarət sazişi əldə etməyə çalışacağını bildirib. Modi və onun İsrailli həmkarı Benyamin Netanyahu, Yerusəlimdə keçirilən birgə mətbuat konfransında, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik kimi texnologiyalar üzrə də əməkdaşlığı inkişaf etdirəcəklərini, ölkələrinin bir neçə ikitərəfli saziş imzaladığını bildiriblər.
"Gələcək innovasiya edənlərə aiddir və İsrail ilə Hindistan innovasiyaya yönəlib", deyə Netanyahu bildirib. "Biz qədim sivilizasiyalarıq, keçmişimizlə qürur duyuruq. Lakin gələcəyi ələ keçirməyə qərarlıyıq və bunu birlikdə daha yaxşı edə bilərik". Birgə bəyanatda "üfüqün skan edilməsi" sahəsində əməkdaşlıq vurğulanıb və bu, "texnologiya, iqtisadiyyat və cəmiyyət kimi sahələrdə yaranan qlobal tendensiyaları məlumatlardan istifadə edərək müəyyən etməyə kömək edən" bir mexanizm kimi təsvir edilib. İsrail, Qəzzada müharibənin başlanğıcından etibarən Fələstinli işçilərə yeni məhdudiyyətlər qoyulduğu üçün on minlərlə Cənubi Asiyalının inşaat və qayğı işlərində çalışdığı ölkəyə daha 50 min Hindistan vətəndaşının daxil olmasına icazə verməyə razılaşıb.
Modinin 2014-cü ildə vəzifəyə gəldikdən sonra ikinci səfəri, İsrailin Fələstinlilərə qarşı Qəzzada törətdiyi soyqırım müharibəsi ilə bağlı davam edən gərginliklər fonunda Hindistanın İsraillə strateji əlaqələrini genişləndirməsinə işarə edərək, ölkədə tənqidlərə səbəb olub. Liderlərin birgə bəyanatında, 7 oktyabr 2023-cü ildə HƏMAS-ın İsrailə hücumu və 2025-ci ilin aprel ayında Hindistanın nəzarətindəki Kəşmirdəki Pahalgam şəhərində turistlərə və mülki şəxslərə qarşı törədilən hücuma istinad edilib. Modi, "Terrorizmin heç bir formada qəbul edilə bilməz" deyib. O, tarixi olaraq Fələstin dövlətinin yaradılmasını dəstəkləyib, lakin bəzən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı da daxil olmaqla, beynəlxalq forumlarda İsraili tənqid etməkdən çəkinib. Bu ayın əvvəlində Hindistan, İsrailin işğal olunmuş Qərb Sahili üzərində nəzarətini effektiv şəkildə dərinləşdirmək üçün gördüyü tədbirləri pisləyən ölkələr arasında idi. Hər iki ölkə, ABŞ prezidenti Donald Trampın Qəzza zolağında "atəşkəsi" irəlilətmək planını da təqdir edib.

Modi in Israel: Trade and Defense Ties Strengthen
India and Israel have pledged to strengthen cooperation in trade and defense. Narendra Modi's visit to Israel has drawn criticism amid tensions over Israel's genocidal war in Gaza.
Redaksiya reports that Prime Minister Narendra Modi, concluding his two-day controversial visit, stated that India and Israel will cooperate more closely on defense technologies and will also seek to reach a free trade agreement. Modi and his Israeli counterpart Benjamin Netanyahu announced at a joint press conference in Jerusalem that they will also develop cooperation in technologies such as artificial intelligence and cybersecurity, and that their countries have signed several bilateral agreements.
"The future belongs to innovators, and Israel and India are focused on innovation," Netanyahu said. "We are ancient civilizations, proud of our past. But we are determined to seize the future, and we can do it better together." The joint statement emphasized cooperation in the field of "horizon scanning," described as a mechanism that "helps identify global trends emerging in areas such as technology, economy, and society by using data." Israel has agreed to allow an additional 50,000 Indian citizens to enter the country to work in construction and caregiving, as tens of thousands of South Asians have been working in these sectors since the start of the war in Gaza led to new restrictions on Palestinian workers.
Modi's second visit since taking office in 2014 has drawn criticism in India, signaling India's expansion of strategic ties with Israel amid ongoing tensions over Israel's genocidal war against Palestinians in Gaza. The leaders' joint statement referenced Hamas's attack on Israel on October 7, 2023, and an attack on tourists and civilians in Pahalgam, Kashmir, under Indian control, in April 2025. Modi stated, "Terrorism cannot be accepted in any form." He has historically supported the creation of a Palestinian state but has sometimes refrained from criticizing Israel in international forums, including the United Nations. Earlier this month, India was among the countries that condemned Israel's measures to effectively deepen its control over the occupied West Bank. Both countries also appreciated U.S. President Donald Trump's plan to advance a "ceasefire" in the Gaza Strip.