Mikrodalğalı soba, şübhəsiz ki, həyatı asanlaşdıran, son dərəcə vacib bir məişət texnikasıdır. Lakin, cnet.com saytının yazdığına görə, bütün materiallar birbaşa mikrodalğalı sobada istifadə üçün eyni dərəcədə təhlükəsiz deyil. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bir çox qida qabları və qablaşdırma materialları qızdırıldıqda zərərli kimyəvi maddələr buraxa biləcəyi üçün mikrodalğalı sobada qızdırılmamalıdır.
Redaksiya məlumat verir ki, polipropilen, tez-tez "PP-plastik" və ya "plastik №5" kimi tanınır, adətən ən yaxşı seçimdir. O, yaxşı istiliyə davamlılığa malikdir və digər plastiklərlə müqayisədə daha az əlavə maddələr ehtiva edir. Bununla belə, az demək heç demək deyil və istehsal prosesində antioksidantlar və ya stabilizatorlar kimi bəzi kimyəvi maddələrdən istifadə olunur.
O qeyd edir ki, rəngli və ya dekorativ kağız boşqablardan, qəhvəyi qida torbalarından və ya götürmə qablarından, həmçinin su və ya yağ itələyici örtüklü hər hansı kağız boşqablardan istifadə etməkdən çəkinmək lazımdır. Bunun səbəbi, onların qızdırıldıqda tüstülənə, əriyə və ya arzuolunmaz kimyəvi maddələr buraxa bilməsi ehtimalını istisna edə bilməməyimizdir.
O bildirir ki, Bisfenol A-nın hormonal balansda təsiri olduğu və bəzi endokrin pozğunluqlarla əlaqəli olduğu məlumdur. Polikarbonat fiziki olaraq yüksək temperaturlara davam gətirsə də, mikrodalğalı sobada qızdırmaq onun sərbəst buraxılmasını sürətləndirir, xüsusən qab cızılıbsa, dəfələrlə istifadə olunursa və ya yağlı və ya turş qidalar ehtiva edirsə.
Johnson-Arbor bildirir ki, bir çox plastik qida saxlama qablarında "Mikrodalğalı sobada istifadə üçün təhlükəsizdir" etiketləri və ya şəkilləri var. Lakin son illərdə alimlər aşkar ediblər ki, qızdırıldıqda qida saxlama qablarından mikroplastik adlanan ən kiçik plastik hissəciklər buraxıla bilər.
Johnson-Arbor qeyd edir ki, bəzi keramika məmulatlarının şirləri tərkibində qurğuşun da daxil olmaqla ağır metallar ehtiva edə bilər. Bu şir qızdırıldıqda qurğuşun sızaraq keramika qabında olan qida və ya mayeləri çirkləndirə bilər.
MedStar Health toksikoloqu Kelly Johnson-Arbor bildirir ki, hər iki material izolyator kimi fəaliyyət göstərir, yəni istilik ötürülməsinə davamlıdır. Buna görə də, qabların özü qızmır, elektromaqnit dalğaları isə içindəki qidanı qızdırır.
Nevada Universitetinin İctimai Səhiyyə Məktəbinin dosenti Li Li bildirir ki, şüşə və keramika qabları yüksək temperaturlara davam gətirməklə yanaşı, adətən üzvi kimyəvi əlavələr də ehtiva etmir.
Johnson-Arbor izah edir ki, metal elektromaqnit dalğalarını əks etdirir, bu da qidanın qızdırılmasının qarşısını alır. Bu, istiliyin mikrodalğalı sobanın digər səthlərinə ötürülməsinə səbəb ola bilər ki, bu da həddindən artıq qızmaya və ya yanğına səbəb ola bilər.
Mütəxəssislər yekunlaşdırırlar ki, mikroplastiklərin sağlamlığımıza ümumi təsiri hələ də öyrənilmədiyindən, ən təhlükəsiz seçim mikrodalğalı sobalarda plastik qablardan istifadə etməməkdir.

Микроволновая печь: Какая посуда опасна, а какая нет
Микроволновая печь, несомненно, является чрезвычайно важным бытовым прибором, облегчающим жизнь. Однако, как пишет сайт cnet.com, не все материалы одинаково безопасны для прямого использования в микроволновой печи. Эксперты заявляют, что многие контейнеры для еды и упаковочные материалы не следует нагревать в микроволновой печи, так как при нагревании они могут выделять вредные химические вещества.
Редакция сообщает, что полипропилен, часто известный как "PP-пластик" или "пластик №5", обычно является лучшим выбором. Он обладает хорошей термостойкостью и содержит меньше добавок по сравнению с другими пластиками. Тем не менее, "меньше" не означает "ничего", и в процессе производства используются некоторые химические вещества, такие как антиоксиданты или стабилизаторы.
Он отмечает, что следует избегать использования цветных или декоративных бумажных тарелок, коричневых пакетов для еды или контейнеров на вынос, а также любых бумажных тарелок с водо- или жироотталкивающим покрытием. Причина в том, что мы не можем исключить вероятность того, что при нагревании они могут дымиться, плавиться или выделять нежелательные химические вещества.
Он сообщает, что известно о влиянии бисфенола А на гормональный баланс и его связи с некоторыми эндокринными нарушениями. Хотя поликарбонат физически выдерживает высокие температуры, нагревание его в микроволновой печи ускоряет выделение бисфенола А, особенно если посуда поцарапана, используется многократно или содержит жирную или кислую пищу.
Джонсон-Арбор сообщает, что многие пластиковые контейнеры для хранения продуктов имеют этикетки или изображения "Безопасно для использования в микроволновой печи". Однако в последние годы ученые обнаружили, что при нагревании из контейнеров для хранения продуктов могут выделяться мельчайшие частицы пластика, называемые микропластиком.
Джонсон-Арбор отмечает, что глазурь некоторых керамических изделий может содержать тяжелые металлы, включая свинец. При нагревании эта глазурь может выделять свинец, загрязняя пищу или жидкости, находящиеся в керамической посуде.
Токсиколог MedStar Health Келли Джонсон-Арбор сообщает, что оба материала действуют как изоляторы, то есть устойчивы к передаче тепла. Поэтому сама посуда не нагревается, а электромагнитные волны нагревают пищу внутри.
Доцент Школы общественного здравоохранения Университета Невады Ли Ли сообщает, что стеклянная и керамическая посуда не только выдерживает высокие температуры, но и обычно не содержит органических химических добавок.
Джонсон-Арбор объясняет, что металл отражает электромагнитные волны, что препятствует нагреванию пищи. Это может привести к передаче тепла на другие поверхности микроволновой печи, что может вызвать перегрев или пожар.
Эксперты заключают, что, поскольку общее влияние микропластика на наше здоровье еще не изучено, самым безопасным вариантом является отказ от использования пластиковой посуды в микроволновых печах.