Mikrodalğalı soba, şübhəsiz ki, həyatı asanlaşdıran, son dərəcə vacib bir məişət texnikasıdır. Lakin, cnet.com saytının yazdığına görə, bütün materiallar birbaşa mikrodalğalı sobada istifadə üçün eyni dərəcədə təhlükəsiz deyil. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bir çox qida qabları və qablaşdırma materialları qızdırıldıqda zərərli kimyəvi maddələr buraxa biləcəyi üçün mikrodalğalı sobada qızdırılmamalıdır.
Redaksiya məlumat verir ki, polipropilen, tez-tez "PP-plastik" və ya "plastik №5" kimi tanınır, adətən ən yaxşı seçimdir. O, yaxşı istiliyə davamlılığa malikdir və digər plastiklərlə müqayisədə daha az əlavə maddələr ehtiva edir. Bununla belə, az demək heç demək deyil və istehsal prosesində antioksidantlar və ya stabilizatorlar kimi bəzi kimyəvi maddələrdən istifadə olunur.
O qeyd edir ki, rəngli və ya dekorativ kağız boşqablardan, qəhvəyi qida torbalarından və ya götürmə qablarından, həmçinin su və ya yağ itələyici örtüklü hər hansı kağız boşqablardan istifadə etməkdən çəkinmək lazımdır. Bunun səbəbi, onların qızdırıldıqda tüstülənə, əriyə və ya arzuolunmaz kimyəvi maddələr buraxa bilməsi ehtimalını istisna edə bilməməyimizdir.
O bildirir ki, Bisfenol A-nın hormonal balansda təsiri olduğu və bəzi endokrin pozğunluqlarla əlaqəli olduğu məlumdur. Polikarbonat fiziki olaraq yüksək temperaturlara davam gətirsə də, mikrodalğalı sobada qızdırmaq onun sərbəst buraxılmasını sürətləndirir, xüsusən qab cızılıbsa, dəfələrlə istifadə olunursa və ya yağlı və ya turş qidalar ehtiva edirsə.
Johnson-Arbor bildirir ki, bir çox plastik qida saxlama qablarında "Mikrodalğalı sobada istifadə üçün təhlükəsizdir" etiketləri və ya şəkilləri var. Lakin son illərdə alimlər aşkar ediblər ki, qızdırıldıqda qida saxlama qablarından mikroplastik adlanan ən kiçik plastik hissəciklər buraxıla bilər.
Johnson-Arbor qeyd edir ki, bəzi keramika məmulatlarının şirləri tərkibində qurğuşun da daxil olmaqla ağır metallar ehtiva edə bilər. Bu şir qızdırıldıqda qurğuşun sızaraq keramika qabında olan qida və ya mayeləri çirkləndirə bilər.
MedStar Health toksikoloqu Kelly Johnson-Arbor bildirir ki, hər iki material izolyator kimi fəaliyyət göstərir, yəni istilik ötürülməsinə davamlıdır. Buna görə də, qabların özü qızmır, elektromaqnit dalğaları isə içindəki qidanı qızdırır.
Nevada Universitetinin İctimai Səhiyyə Məktəbinin dosenti Li Li bildirir ki, şüşə və keramika qabları yüksək temperaturlara davam gətirməklə yanaşı, adətən üzvi kimyəvi əlavələr də ehtiva etmir.
Johnson-Arbor izah edir ki, metal elektromaqnit dalğalarını əks etdirir, bu da qidanın qızdırılmasının qarşısını alır. Bu, istiliyin mikrodalğalı sobanın digər səthlərinə ötürülməsinə səbəb ola bilər ki, bu da həddindən artıq qızmaya və ya yanğına səbəb ola bilər.
Mütəxəssislər yekunlaşdırırlar ki, mikroplastiklərin sağlamlığımıza ümumi təsiri hələ də öyrənilmədiyindən, ən təhlükəsiz seçim mikrodalğalı sobalarda plastik qablardan istifadə etməməkdir.

Microwave oven: Which dishes are dangerous and which are not
The microwave oven is undoubtedly an extremely important household appliance that simplifies life. However, according to cnet.com, not all materials are equally safe for direct use in a microwave oven. Experts state that many food containers and packaging materials should not be heated in a microwave oven, as they can release harmful chemicals when heated.
Redaksiya reports that polypropylene, often known as "PP-plastic" or "plastic #5," is usually the best choice. It has good heat resistance and contains fewer additives compared to other plastics. However, "fewer" does not mean "none," and some chemicals, such as antioxidants or stabilizers, are used in the production process.
It notes that one should avoid using colored or decorative paper plates, brown paper bags, or takeout containers, as well as any paper plates with water or grease repellent coatings. The reason is that we cannot rule out the possibility of them smoking, melting, or releasing undesirable chemicals when heated.
It states that Bisphenol A is known to affect hormonal balance and is associated with some endocrine disorders. Although polycarbonate physically withstands high temperatures, heating it in a microwave oven accelerates its release, especially if the container is scratched, used repeatedly, or contains fatty or acidic foods.
Johnson-Arbor reports that many plastic food storage containers have "Microwave Safe" labels or symbols. However, in recent years, scientists have discovered that the smallest plastic particles, called microplastics, can be released from food storage containers when heated.
Johnson-Arbor notes that the glazes of some ceramic products may contain heavy metals, including lead. When this glaze is heated, lead can leach out and contaminate the food or liquids in the ceramic dish.
MedStar Health toxicologist Kelly Johnson-Arbor states that both materials act as insulators, meaning they are resistant to heat transfer. Therefore, the containers themselves do not heat up, while electromagnetic waves heat the food inside.
Li Li, an associate professor at the University of Nevada School of Public Health, states that glass and ceramic dishes not only withstand high temperatures but also typically do not contain organic chemical additives.
Johnson-Arbor explains that metal reflects electromagnetic waves, which prevents the food from heating. This can cause heat to transfer to other surfaces of the microwave oven, potentially leading to overheating or fire.
Experts conclude that since the overall impact of microplastics on our health is still being studied, the safest option is to avoid using plastic containers in microwave ovens.