Süni intellekt sahəsində mühüm bir hadisə yaşanır. Microsoft və OpenAI arasında əməkdaşlığın yeni bir mərhələyə keçməsi, hər iki şirkətin gələcək planları üçün əhəmiyyətli dəyişikliklər vəd edir. Bu əməkdaşlıq, süni intellekt texnologiyalarının inkişafı və tətbiqi sahəsində yeni imkanlar yaradacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, Microsoft, yenidən kapitalizasiya prosesindən sonra OpenAI-da təxminən 135 milyard dollarlıq bir sərmayə ilə 27% səhmə sahib olacaq. Bu göstərici, işçilər, investorlar və OpenAI Fondu daxil olmaqla, bütün səhmdarlar nəzərə alındıqda etibarlıdır. Bu, Microsoft-un OpenAI-ın gələcək inkişafında mühüm rol oynayacağını göstərir.
Həmçinin, açıqlamada Microsoft-un OpenAI-ın aparıcı model ortağı olaraq qalacağı vurğulanır. Microsoft, 2032-ci ilə qədər OpenAI-ın məhsulları və modelləri üzərindəki intellektual mülkiyyət hüquqlarını özündə saxlayacaq. Bu, Microsoft-un OpenAI-ın texnologiyalarına və inkişafına uzunmüddətli bir öhdəlik götürdüyünü göstərir. Şirkətlər tərəfindən verilən birgə açıqlamada, Microsoft və OpenAI-ın 2019-cu ildən bəri davam edən əməkdaşlığının yeni bir mərhələyə keçdiyi və yeni bir razılaşma imzaladığı bildirilir. Bu razılaşma, hər iki şirkətin süni intellekt sahəsindəki birgə səylərini daha da gücləndirəcək.
Açıqlamada, Microsoft-un OpenAI-ın "ictimai fayda üçün fəaliyyət göstərən şirkət" kimi qurulmasını və yenidən kapitalizasiya planını dəstəklədiyi qeyd olunur. Bu, Microsoft-un süni intellektin cəmiyyətə faydalı olmasını təmin etmək məqsədinə sadiq olduğunu göstərir. Bundan əlavə, OpenAI-ın son investisiya turlarından əvvəl Microsoft-un qazanc məqsədli hissəsində 32,5% səhmə sahib olduğu bildirilir.
Bundan əlavə, açıqlamada OpenAI-ın Microsoft-dan 250 milyard dollarlıq əlavə Azure xidməti alma öhdəliyi götürdüyü də qeyd olunur. Bu, OpenAI-ın Microsoft-un bulud xidmətlərindən geniş istifadə edəcəyini və bu sahədəki əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyini göstərir. Bu razılaşma, hər iki şirkətin süni intellekt sahəsindəki birgə səylərini daha da gücləndirəcək və gələcək inkişaflar üçün zəmin yaradacaq.

A significant event is unfolding in the field of artificial intelligence. The transition of the collaboration between Microsoft and OpenAI to a new phase promises significant changes for both companies' future plans. This partnership will create new opportunities in the development and application of artificial intelligence technologies.
Redaksiya reports that Microsoft will own a 27% stake in OpenAI with an investment of approximately $135 billion after the recapitalization process. This figure is valid when considering all shareholders, including employees, investors, and the OpenAI Fund. This indicates that Microsoft will play a significant role in OpenAI's future development.
Furthermore, the statement emphasizes that Microsoft will remain OpenAI's leading model partner. Microsoft will retain intellectual property rights over OpenAI's products and models until 2032. This demonstrates Microsoft's long-term commitment to OpenAI's technologies and development. A joint statement by the companies indicates that the collaboration between Microsoft and OpenAI, ongoing since 2019, has entered a new phase with the signing of a new agreement. This agreement will further strengthen both companies' joint efforts in the field of artificial intelligence.
The statement notes that Microsoft supports OpenAI's establishment as a "company operating for public benefit" and its recapitalization plan. This indicates Microsoft's commitment to ensuring that artificial intelligence benefits society. Additionally, it is reported that Microsoft held a 32.5% stake in OpenAI's for-profit arm before the latest investment rounds.
Furthermore, the statement also notes that OpenAI has committed to purchasing an additional $250 billion worth of Azure services from Microsoft. This indicates that OpenAI will extensively use Microsoft's cloud services, further deepening their collaboration in this area. This agreement will further strengthen both companies' joint efforts in the field of artificial intelligence and lay the groundwork for future developments.