Süni intellekt sahəsində mühüm bir hadisə yaşanır. Microsoft və OpenAI arasında əməkdaşlığın yeni bir mərhələyə keçməsi, hər iki şirkətin gələcək planları üçün əhəmiyyətli dəyişikliklər vəd edir. Bu əməkdaşlıq, süni intellekt texnologiyalarının inkişafı və tətbiqi sahəsində yeni imkanlar yaradacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, Microsoft, yenidən kapitalizasiya prosesindən sonra OpenAI-da təxminən 135 milyard dollarlıq bir sərmayə ilə 27% səhmə sahib olacaq. Bu göstərici, işçilər, investorlar və OpenAI Fondu daxil olmaqla, bütün səhmdarlar nəzərə alındıqda etibarlıdır. Bu, Microsoft-un OpenAI-ın gələcək inkişafında mühüm rol oynayacağını göstərir.
Həmçinin, açıqlamada Microsoft-un OpenAI-ın aparıcı model ortağı olaraq qalacağı vurğulanır. Microsoft, 2032-ci ilə qədər OpenAI-ın məhsulları və modelləri üzərindəki intellektual mülkiyyət hüquqlarını özündə saxlayacaq. Bu, Microsoft-un OpenAI-ın texnologiyalarına və inkişafına uzunmüddətli bir öhdəlik götürdüyünü göstərir. Şirkətlər tərəfindən verilən birgə açıqlamada, Microsoft və OpenAI-ın 2019-cu ildən bəri davam edən əməkdaşlığının yeni bir mərhələyə keçdiyi və yeni bir razılaşma imzaladığı bildirilir. Bu razılaşma, hər iki şirkətin süni intellekt sahəsindəki birgə səylərini daha da gücləndirəcək.
Açıqlamada, Microsoft-un OpenAI-ın "ictimai fayda üçün fəaliyyət göstərən şirkət" kimi qurulmasını və yenidən kapitalizasiya planını dəstəklədiyi qeyd olunur. Bu, Microsoft-un süni intellektin cəmiyyətə faydalı olmasını təmin etmək məqsədinə sadiq olduğunu göstərir. Bundan əlavə, OpenAI-ın son investisiya turlarından əvvəl Microsoft-un qazanc məqsədli hissəsində 32,5% səhmə sahib olduğu bildirilir.
Bundan əlavə, açıqlamada OpenAI-ın Microsoft-dan 250 milyard dollarlıq əlavə Azure xidməti alma öhdəliyi götürdüyü də qeyd olunur. Bu, OpenAI-ın Microsoft-un bulud xidmətlərindən geniş istifadə edəcəyini və bu sahədəki əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyini göstərir. Bu razılaşma, hər iki şirkətin süni intellekt sahəsindəki birgə səylərini daha da gücləndirəcək və gələcək inkişaflar üçün zəmin yaradacaq.

Microsoft и OpenAI: Начинается новое сотрудничество в области искусственного интеллекта
В области искусственного интеллекта происходит важное событие. Переход сотрудничества между Microsoft и OpenAI на новый этап обещает значительные изменения для будущих планов обеих компаний. Это сотрудничество создаст новые возможности в области развития и применения технологий искусственного интеллекта.
Редакция сообщает, что Microsoft после процесса рекапитализации будет владеть 27% акций OpenAI с инвестициями примерно в 135 миллиардов долларов. Этот показатель действителен с учетом всех акционеров, включая сотрудников, инвесторов и Фонд OpenAI. Это указывает на то, что Microsoft будет играть важную роль в будущем развитии OpenAI.
Также в заявлении подчеркивается, что Microsoft останется ведущим партнером OpenAI по моделям. Microsoft сохранит права интеллектуальной собственности на продукты и модели OpenAI до 2032 года. Это демонстрирует долгосрочную приверженность Microsoft технологиям и развитию OpenAI. В совместном заявлении компаний сообщается, что сотрудничество Microsoft и OpenAI, продолжающееся с 2019 года, перешло на новый этап, и было подписано новое соглашение. Это соглашение еще больше укрепит совместные усилия обеих компаний в области искусственного интеллекта.
В заявлении отмечается, что Microsoft поддерживает создание OpenAI как "компании, действующей в интересах общества", и план рекапитализации. Это демонстрирует приверженность Microsoft цели обеспечения пользы искусственного интеллекта для общества. Кроме того, сообщается, что до последних инвестиционных раундов OpenAI Microsoft владела 32,5% акций в прибыльной части компании.
Кроме того, в заявлении отмечается, что OpenAI взяла на себя обязательство приобрести у Microsoft дополнительные услуги Azure на сумму 250 миллиардов долларов. Это указывает на то, что OpenAI будет широко использовать облачные сервисы Microsoft, и сотрудничество в этой области будет углубляться. Это соглашение еще больше укрепит совместные усилия обеих компаний в области искусственного интеллекта и создаст основу для будущих разработок.