Yunanıstanın baş naziri Kiriakos Miçotakis Türkiyəyə üstüörtülü mesaj verib. O bildirib ki, Afina Ankara ilə yaxşı münasibətlər qurmaq istəyir, lakin irəliləyişin yolu dialoqdan keçir, silahların dilindən yox.
Redaksiya xəbər verir ki, Miçotakis çıxışında 2019-cu ildən bəri Yunanıstanın müdafiə sahəsində əldə etdiyi inkişafı xatırladıb. Onun sözlərinə görə, ölkənin Hava Qüvvələri artıq 42 ədəd modernləşdirilmiş F-16 qırıcısını və 24 ədəd Rafale təyyarəsini təhvil alıb. İlk F-35 qırıcılarının isə 2028-ci ildə gözlənildiyini qeyd edib.
Baş nazir həmçinin yaxın aylarda Yunanıstanın ilk Belharra tipli freqatlarını da təhvil alacağını bildirib. O, bu prosesin ölkənin müdafiə qabiliyyətini yeni mərhələyə yüksəltdiyini vurğulayıb.

Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис направил завуалированное послание Турции. Он заявил, что Афины хотят построить хорошие отношения с Анкарой, но путь к прогрессу лежит через диалог, а не через язык оружия.
Редакция сообщает, что в своем выступлении Мицотакис напомнил о прогрессе, достигнутом Грецией в оборонной сфере с 2019 года. По его словам, ВВС страны уже получили 42 модернизированных истребителя F-16 и 24 самолета Rafale. Он также отметил, что первые истребители F-35 ожидаются в 2028 году.
Премьер-министр также заявил, что в ближайшие месяцы Греция получит свои первые фрегаты типа Belharra. Он подчеркнул, что этот процесс выводит обороноспособность страны на новый уровень.