Meta-nın Vibes tətbiqi iqtisadiyyatı sarsıdır
Meta şirkəti insan iştirakı olmadan tamamilə süni intellekt tərəfindən yaradılan videolardan ibarət yeni “Vibes” tətbiqini istifadəyə verib. Platforma ilkin olaraq Braziliya və Meksikada işə salınıb və Meta AI daxilində istifadənin son 3 ayda 3 dəfə artmasından sonra geniş auditoriyaya təqdim edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, tətbiqdə yayımlanan bütün videolar süni intellekt vasitəsilə hazırlanır və istifadəçilər istənilən məzmunu götürərək musiqini dəyişə, üslubu yeniləyə, yeni vizuallar əlavə edə və öz versiyasını paylaşa bilirlər. Bu isə müəllif anlayışının arxa plana keçdiyi, “remiks mədəniyyəti”nə əsaslanan yeni məzmun modelinin formalaşmasına səbəb olur.
Meta-nın açıqlamasına görə, məzmun istehsalı bu imkanlar yaradıldıqdan sonra 10 dəfə artıb. Şirkət bu artımı əsas götürərək, bütöv bir tətbiqi süni intellekt tərəfindən yaradılan videolara həsr edib. Platformada əsas ideya insanların məzmun yaratmasından daha çox, mövcud materialları seçib yenidən formalaşdırmasına əsaslanır.
Mütəxəssislər bildirir ki, bu yanaşma ənənəvi “yaradıcı iqtisadiyyat” modelini ciddi şəkildə zəiflədə bilər. Çünki indiyədək keyfiyyətli məzmun üçün bacarıq, avadanlıq və zaman tələb olunurdusa, indi süni intellekt bu maneələri aradan qaldırır və məzmun bolluğu yaradır.
Qeyd olunur ki, Meta bu layihəni Instagram və Facebook-dan ayrı təqdim etməklə istifadəçi davranışlarını ayrıca analiz etmək imkanı əldə edir. Eyni zamanda, YouTube kimi platformaların süni intellekt spamına qarşı tədbirləri sərtləşdirdiyi bir dövrdə Meta bu istiqamətdə tam infrastruktur qurur.
Analitiklərin fikrincə, “Vibes” layihəsi sosial şəbəkələrin gələcək inkişaf istiqamətini müəyyən edə bilər. Əgər istifadəçilər süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunu izləməyə davam edərsə, yaxın 2 il ərzində digər böyük platformaların da oxşar modellərə keçidi mümkündür.

Компания Meta запустила новое приложение “Vibes”, полностью состоящее из видео, созданных искусственным интеллектом без участия человека. Платформа изначально была запущена в Бразилии и Мексике и представлена широкой аудитории после трехкратного роста использования Meta AI за последние 3 месяца.
Как сообщает редакция, все видео, публикуемые в приложении, создаются с помощью искусственного интеллекта, и пользователи могут брать любой контент, менять музыку, обновлять стиль, добавлять новые визуальные элементы и делиться своей версией. Это приводит к формированию новой модели контента, основанной на “культуре ремиксов”, где понятие авторства отходит на второй план.
По заявлению Meta, производство контента увеличилось в 10 раз после создания этих возможностей. Компания, основываясь на этом росте, посвятила целое приложение видео, созданным искусственным интеллектом. Основная идея платформы заключается не столько в создании контента людьми, сколько в выборе и переформатировании существующего материала.
Эксперты отмечают, что такой подход может серьезно ослабить традиционную модель “креативной экономики”. Ведь если раньше для качественного контента требовались навыки, оборудование и время, то теперь искусственный интеллект устраняет эти барьеры и создает изобилие контента.
Отмечается, что, представив этот проект отдельно от Instagram и Facebook, Meta получает возможность отдельно анализировать поведение пользователей. В то же время, в период, когда платформы, такие как YouTube, ужесточают меры против спама от искусственного интеллекта, Meta строит полную инфраструктуру в этом направлении.
По мнению аналитиков, проект “Vibes” может определить дальнейшее направление развития социальных сетей. Если пользователи продолжат смотреть контент, созданный искусственным интеллектом, то в ближайшие 2 года возможен переход других крупных платформ к аналогичным моделям.