Meta-nın Vibes tətbiqi iqtisadiyyatı sarsıdır
Meta şirkəti insan iştirakı olmadan tamamilə süni intellekt tərəfindən yaradılan videolardan ibarət yeni “Vibes” tətbiqini istifadəyə verib. Platforma ilkin olaraq Braziliya və Meksikada işə salınıb və Meta AI daxilində istifadənin son 3 ayda 3 dəfə artmasından sonra geniş auditoriyaya təqdim edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, tətbiqdə yayımlanan bütün videolar süni intellekt vasitəsilə hazırlanır və istifadəçilər istənilən məzmunu götürərək musiqini dəyişə, üslubu yeniləyə, yeni vizuallar əlavə edə və öz versiyasını paylaşa bilirlər. Bu isə müəllif anlayışının arxa plana keçdiyi, “remiks mədəniyyəti”nə əsaslanan yeni məzmun modelinin formalaşmasına səbəb olur.
Meta-nın açıqlamasına görə, məzmun istehsalı bu imkanlar yaradıldıqdan sonra 10 dəfə artıb. Şirkət bu artımı əsas götürərək, bütöv bir tətbiqi süni intellekt tərəfindən yaradılan videolara həsr edib. Platformada əsas ideya insanların məzmun yaratmasından daha çox, mövcud materialları seçib yenidən formalaşdırmasına əsaslanır.
Mütəxəssislər bildirir ki, bu yanaşma ənənəvi “yaradıcı iqtisadiyyat” modelini ciddi şəkildə zəiflədə bilər. Çünki indiyədək keyfiyyətli məzmun üçün bacarıq, avadanlıq və zaman tələb olunurdusa, indi süni intellekt bu maneələri aradan qaldırır və məzmun bolluğu yaradır.
Qeyd olunur ki, Meta bu layihəni Instagram və Facebook-dan ayrı təqdim etməklə istifadəçi davranışlarını ayrıca analiz etmək imkanı əldə edir. Eyni zamanda, YouTube kimi platformaların süni intellekt spamına qarşı tədbirləri sərtləşdirdiyi bir dövrdə Meta bu istiqamətdə tam infrastruktur qurur.
Analitiklərin fikrincə, “Vibes” layihəsi sosial şəbəkələrin gələcək inkişaf istiqamətini müəyyən edə bilər. Əgər istifadəçilər süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmunu izləməyə davam edərsə, yaxın 2 il ərzində digər böyük platformaların da oxşar modellərə keçidi mümkündür.

Meta has launched its new "Vibes" application, which consists entirely of videos generated by artificial intelligence without human intervention. The platform was initially rolled out in Brazil and Mexico and has been presented to a wider audience after a threefold increase in usage within Meta AI over the past 3 months.
According to editorial reports, all videos published on the app are created using artificial intelligence, and users can take any content, change the music, update the style, add new visuals, and share their own version. This leads to the formation of a new content model based on a "remix culture," where the concept of authorship takes a backseat.
According to Meta's statement, content production has increased tenfold since these capabilities were introduced. Using this growth as a basis, the company has dedicated an entire application to AI-generated videos. The main idea on the platform is not for people to create content, but rather to select and reshape existing materials.
Experts state that this approach could significantly weaken the traditional "creative economy" model. While previously, quality content required skill, equipment, and time, AI is now removing these barriers and creating an abundance of content.
It is noted that by presenting this project separately from Instagram and Facebook, Meta gains the ability to analyze user behavior independently. At the same time, while platforms like YouTube are tightening measures against AI spam, Meta is building a complete infrastructure in this direction.
According to analysts, the "Vibes" project could determine the future direction of social networks. If users continue to consume AI-generated content, it is possible that other major platforms will transition to similar models within the next 2 years.