Meta AMD ilə süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq edir
Meta şirkəti bu gün süni intellekt sahəsində AMD ilə yeni bir əməkdaşlıq etdiyini açıqladı. Bu əməkdaşlıq, Meta-nın süni intellektə yönəlmiş məlumat mərkəzlərinin 6 QVt gücə qədər AMD Instinct GPU-larla dəstəklənməsini nəzərdə tutur.
Redaksiya məlumat verir ki, şirkət, eyni zamanda, aparat, proqram təminatı və sistemləri bir-birinə uyğunlaşdırmaq üçün AMD ilə uzunmüddətli bir müqavilə imzaladığını bildirdi və AMD-dən EPYC CPU-lar da alacaq. Sosial media nəhəngi, serverlərində yalnız Nvidia-ya bağlı qalmaq istəmir.
Hazırda süni intellekt sahəsində o qədər də önə çıxmayan şirkət, gizli şəkildə böyük bir komanda ilə gələcəyə yönəlik mühüm işlər aparır. Bu addım, Meta-nın süni intellekt sahəsindəki ambisiyalarını göstərir və gələcəkdə bu sahədə daha aktiv rol oynayacağını göstərir.

Компания Meta объявила о новом сотрудничестве с AMD в области искусственного интеллекта. Это партнерство предусматривает оснащение центров обработки данных Meta, ориентированных на ИИ, графическими процессорами AMD Instinct мощностью до 6 ГВт.
Редакция сообщает, что компания также подписала долгосрочное соглашение с AMD для интеграции аппаратного, программного обеспечения и систем, и будет закупать процессоры AMD EPYC. Гигант социальных сетей не хочет оставаться зависимым только от Nvidia в своих серверах.
Компания, которая в настоящее время не является лидером в области искусственного интеллекта, тайно проводит важную работу на будущее с большой командой. Этот шаг демонстрирует амбиции Meta в области искусственного интеллекта и указывает на то, что компания будет играть более активную роль в этой сфере в будущем.