Meta AMD ilə süni intellekt sahəsində əməkdaşlıq edir
Meta şirkəti bu gün süni intellekt sahəsində AMD ilə yeni bir əməkdaşlıq etdiyini açıqladı. Bu əməkdaşlıq, Meta-nın süni intellektə yönəlmiş məlumat mərkəzlərinin 6 QVt gücə qədər AMD Instinct GPU-larla dəstəklənməsini nəzərdə tutur.
Redaksiya məlumat verir ki, şirkət, eyni zamanda, aparat, proqram təminatı və sistemləri bir-birinə uyğunlaşdırmaq üçün AMD ilə uzunmüddətli bir müqavilə imzaladığını bildirdi və AMD-dən EPYC CPU-lar da alacaq. Sosial media nəhəngi, serverlərində yalnız Nvidia-ya bağlı qalmaq istəmir.
Hazırda süni intellekt sahəsində o qədər də önə çıxmayan şirkət, gizli şəkildə böyük bir komanda ilə gələcəyə yönəlik mühüm işlər aparır. Bu addım, Meta-nın süni intellekt sahəsindəki ambisiyalarını göstərir və gələcəkdə bu sahədə daha aktiv rol oynayacağını göstərir.

Meta announced a new collaboration with AMD in the field of artificial intelligence today. This partnership will see Meta's AI-focused data centers powered by AMD Instinct GPUs with up to 6 GW of power.
Redaksiya reports that the company also signed a long-term agreement with AMD to align hardware, software, and systems, and will also purchase EPYC CPUs from AMD. The social media giant does not want to remain solely dependent on Nvidia for its servers.
The company, which is not yet a major player in the artificial intelligence field, is secretly undertaking significant future-oriented work with a large team. This move demonstrates Meta's ambitions in artificial intelligence and indicates that it will play a more active role in this field in the future.