Dünyanın məşhur onlayn xidmətlərində problem yaranıb.
Xidmətlərə çıxışda yaranan çətinliklər “Amazon Web Services” (AWS) bulud platformasında baş verən nasazlıqla əlaqəlidir.
İnternet kəsintilərini izləyən “Downdetector” platformasının sahibi “Oakla” bildirib ki, bu səhərdən etibarən 4 milyondan çox kəsinti barədə bildiriş daxil olub. Normalda bu göstərici gündə orta hesabla 1,8 milyon olur.
Təkcə Böyük Britaniyada nasazlığın ilk iki saatında 400 mindən çox şikayət qeydə alınıb.
Зroblem yalnız sosial şəbəkələri və tədris platformalarını deyil, bəzi bank tətbiqlərini də əhatə edib.
"Amazon" şirkəti açıqlamasında problemin US-EAST-1 (ABŞ-ın Şərq regionu) server mərkəzində baş verdiyini təsdiqləyib. Şirkət nasazlığın "DynamoDB API" sistemində DNS (Domain Name System) ilə bağlı texniki səhvdən qaynaqlandığını bildirib.
"Amazon Web Services" (AWS) texnologiya nəhəngi "Amazon"un bulud hesablama xidməti bölməsidir. Dünyada milyonlarla vebsayt və mobil tətbiq AWS serverlərində fəaliyyət göstərir.
Yəni istifadəçilərin telefonlarında və kompüterlərində işləyən çoxsaylı tətbiqlər əslində "Amazon"un məlumat mərkəzlərindən idarə olunur.
"Downdetector"a görə, kəsintidən zərər çəkən platformaların siyahısı olduqca uzundur. Onların arasında
“Snapchat”, “Zoom”, “Roblox”, “Canva”, “Duolingo”, “Wordle”, “Signal”, “Coinbase”, “Slack”, “IMDB”, “Epic Games”, “PlayStation Network”, “Fortnite”, “Clash Royale”, “PokemonGo”, “My Fitness Pal”, “Smartsheet”, “Peloton” və “Life360” kimi tətbiqlər yer alır.
Amazon hələlik problemin tam aradan qaldırılması üçün konkret vaxt göstərməyib, lakin bəzi platformalarda xidmətin tədricən bərpa olunduğu bildirilir.

В известных мировых онлайн-сервисах возникли проблемы.
По данным Modern.az, масштабный технический сбой наблюдался на десятках интернет-платформ, включая Canva, Snapchat, Zoom, Duolingo.
Трудности с доступом к сервисам связаны со сбоем, произошедшим на облачной платформе Amazon Web Services (AWS).
Владелец платформы Downdetector, отслеживающей сбои в интернете, компания Oakla сообщила, что с этого утра поступило более 4 миллионов уведомлений о сбоях. Обычно этот показатель составляет в среднем 1,8 миллиона в день.
Только в Великобритании за первые два часа сбоя было зарегистрировано более 400 тысяч жалоб.
Проблема затронула не только социальные сети и образовательные платформы, но и некоторые банковские приложения.
Компания Amazon в своем заявлении подтвердила, что проблема произошла в серверном центре US-EAST-1 (Восточный регион США). Компания сообщила, что сбой был вызван технической ошибкой, связанной с DNS (Domain Name System) в системе DynamoDB API.
Amazon Web Services (AWS) — это подразделение облачных вычислительных сервисов технологического гиганта Amazon. Миллионы веб-сайтов и мобильных приложений по всему миру работают на серверах AWS.
То есть многочисленные приложения, работающие на телефонах и компьютерах пользователей, фактически управляются из центров обработки данных Amazon.
По данным Downdetector, список платформ, пострадавших от сбоя, довольно длинный. Среди них
такие приложения, как Snapchat, Zoom, Roblox, Canva, Duolingo, Wordle, Signal, Coinbase, Slack, IMDB, Epic Games, PlayStation Network, Fortnite, Clash Royale, PokemonGo, My Fitness Pal, Smartsheet, Peloton и Life360.
Amazon пока не указала конкретного времени для полного устранения проблемы, но сообщается, что на некоторых платформах сервис постепенно восстанавливается.