Məşhur milyarder gözlənilmədən Apple paylarını satdı və digər şirkətə yatırdı
Efsane investor Uorren Baffet ilin sonunda təqaüdə çıxmağa hazırlaşarkən portfelində diqqətçəkən strateji dəyişiklik edib və uzun illər əsas mövqeyi olan Apple səhmlərinin bir hissəsini satıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Baffetə məxsus Berkshire Hathaway Google-un ana şirkəti olan Alphabet şirkətindən 4,3 milyard dollarlıq yeni səhm alıb və bununla Alphabet portfeldə ilk on ən böyük investisiya sırasında yer alıb. Ekspertlər bu addımı investorun “təqaüd ərəfəsində son böyük mövqe dəyişikliyi” kimi qiymətləndirirlər.
Məlumata görə, Alphabet-ə yatırılan böyük məbləğ Baffetin ənənəvi ehtiyatlı strategiyasından kənara çıxan qeyri-adi addımdır. Şirkət üçüncü rübdə Apple-ın 42 milyon səhmətini sataraq təxminən 11 milyard dollar gəlir əldə edib və Apple-dakı mövqe 61 milyard dollara enib.
Berkshire portfelində ənənəvi şirkətlər üstünlüyünü qorumaqdadır. American Express, Bank of America və Coca-Cola kimi korporasiyalar əsas investisiya istiqamətləri olaraq qalır və son üç ildə ümumi satışların həcmi 184 milyard dollara çatıb.
Bazar göstəriciləri 2025-ci ildə Apple səhmlərinin təxminən 12 faiz, Alphabet-in isə 45 faiz bahalaşdığını göstərir. Analitiklər bu dinamikanın Berkshire-in Alphabet qərarının vaxtlamasını daha da əhəmiyyətli etdiyini bildirirlər.

Legendary investor Warren Buffett has made a notable strategic change in his portfolio as he prepares to retire at the end of the year, selling a portion of his Apple shares, which had been a core position for many years.
The editorial office reports that Buffett's Berkshire Hathaway has acquired new shares worth $4.3 billion from Alphabet, Google's parent company, placing Alphabet among the top ten largest investments in the portfolio. Experts describe this move as the investor's “last major position change on the eve of retirement”.
According to information, the substantial amount invested in Alphabet is an unusual step that deviates from Buffett's traditional cautious strategy. The company sold 42 million Apple shares in the third quarter, generating approximately $11 billion in revenue, and its position in Apple has decreased to $61 billion.
Traditional companies continue to dominate Berkshire's portfolio. Corporations like American Express, Bank of America, and Coca-Cola remain key investment areas, with total sales reaching $184 billion over the last three years.
Market indicators show that Apple shares are expected to appreciate by approximately 12 percent by 2025, while Alphabet's are projected to rise by 45 percent. Analysts state that this dynamic makes Berkshire's timing of the Alphabet decision even more significant.