İtaliyanın Baş naziri Ciorcia Meloni Qrenlandiya ətrafında yaranmış müzakirələrə münasibət bildirərək ABŞ-in bu əraziyə nəzarət etmək üçün hərbi addım atacağı ehtimalına inanmadığını bəyan edib. O bildirib ki, belə bir ssenari nə İtaliyanın, nə də ABŞ-in maraqlarına xidmət edər və ümumilikdə heç kimə fayda gətirməz.
Redaksiya məlumat verir ki, Meloni ABŞ-in vermək istədiyi əsas mesajın Qrenlandiya kimi strateji əhəmiyyətli bölgədə digər xarici aktorların həddindən artıq müdaxiləsinin qəbul edilməyəcəyi olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, geosiyasət şayiə və ya dedi-qodu mövzusu deyil və məsələlər emosiyalarla deyil, rasional yanaşma ilə dəyərləndirilməlidir.
İtaliyanın Baş naziri yaranmış vəziyyət fonunda ritorik suallar səsləndirərək, ABŞ hərbi bazalarının bağlanmasının, ticarət əlaqələrinin kəsilməsinin və ya simvolik etiraz addımlarının nə dərəcədə məntiqli olacağını sorğulayıb. Meloni bu suallara konkret cavab verməyin çətin olduğunu, lakin tələsik qərarların düzgün olmadığını qeyd edib.
Rusiya ilə bağlı mövqeyinə toxunan Meloni bildirib ki, sülhün yeganə təminatı çəkindirmə siyasətidir. Onun sözlərinə görə, çəkindirmə kifayət qədər güclü olmaqla qarşı tərəfi hücum niyyətindən daşındırmaq deməkdir və məhz güc sülh yaradır, zəiflik isə əks nəticələrə səbəb olur.

Премьер-министр Италии Джорджа Мелони, комментируя дискуссии вокруг Гренландии, заявила, что не верит в возможность военного шага США для контроля над этой территорией. Она отметила, что такой сценарий не отвечал бы интересам ни Италии, ни США, и в целом не принес бы пользы никому.
Редакция сообщает, что Мелони подчеркнула основной посыл США: чрезмерное вмешательство других внешних игроков в стратегически важный регион, такой как Гренландия, недопустимо. По ее словам, геополитика — это не тема для слухов или сплетен, и вопросы должны оцениваться рациональным подходом, а не эмоциями.
На фоне сложившейся ситуации премьер-министр Италии задала риторические вопросы, насколько логичными были бы закрытие американских военных баз, разрыв торговых связей или символические протестные действия. Мелони отметила, что на эти вопросы сложно дать конкретный ответ, но поспешные решения недопустимы.
Касаясь позиции по России, Мелони заявила, что единственной гарантией мира является политика сдерживания. По ее словам, сдерживание означает достаточно сильное воздействие, чтобы отвлечь противника от намерения атаковать, и именно сила создает мир, а слабость приводит к обратным результатам.