İtaliyanın Baş naziri Ciorcia Meloni Qrenlandiya ətrafında yaranmış müzakirələrə münasibət bildirərək ABŞ-in bu əraziyə nəzarət etmək üçün hərbi addım atacağı ehtimalına inanmadığını bəyan edib. O bildirib ki, belə bir ssenari nə İtaliyanın, nə də ABŞ-in maraqlarına xidmət edər və ümumilikdə heç kimə fayda gətirməz.
Redaksiya məlumat verir ki, Meloni ABŞ-in vermək istədiyi əsas mesajın Qrenlandiya kimi strateji əhəmiyyətli bölgədə digər xarici aktorların həddindən artıq müdaxiləsinin qəbul edilməyəcəyi olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, geosiyasət şayiə və ya dedi-qodu mövzusu deyil və məsələlər emosiyalarla deyil, rasional yanaşma ilə dəyərləndirilməlidir.
İtaliyanın Baş naziri yaranmış vəziyyət fonunda ritorik suallar səsləndirərək, ABŞ hərbi bazalarının bağlanmasının, ticarət əlaqələrinin kəsilməsinin və ya simvolik etiraz addımlarının nə dərəcədə məntiqli olacağını sorğulayıb. Meloni bu suallara konkret cavab verməyin çətin olduğunu, lakin tələsik qərarların düzgün olmadığını qeyd edib.
Rusiya ilə bağlı mövqeyinə toxunan Meloni bildirib ki, sülhün yeganə təminatı çəkindirmə siyasətidir. Onun sözlərinə görə, çəkindirmə kifayət qədər güclü olmaqla qarşı tərəfi hücum niyyətindən daşındırmaq deməkdir və məhz güc sülh yaradır, zəiflik isə əks nəticələrə səbəb olur.

Italian Prime Minister Giorgia Meloni, commenting on the discussions surrounding Greenland, declared her disbelief in the possibility of the US taking military action to control the territory. She stated that such a scenario would not serve the interests of either Italy or the US, and would ultimately benefit no one.
Editorial information indicates that Meloni emphasized the main message the US wishes to convey is that excessive interference by other foreign actors in strategically important regions like Greenland will not be tolerated. According to her, geopolitics is not a subject for rumors or gossip, and issues should be assessed with a rational approach, not with emotions.
Against the backdrop of the current situation, the Italian Prime Minister posed rhetorical questions, questioning the logic of closing US military bases, severing trade ties, or taking symbolic protest actions. Meloni noted that it is difficult to provide concrete answers to these questions, but hasty decisions are not correct.
Touching upon her stance regarding Russia, Meloni stated that the only guarantee of peace is a policy of deterrence. According to her, deterrence means being strong enough to dissuade the other side from aggressive intentions, and it is precisely strength that creates peace, while weakness leads to opposite results.