Şagirdlərin fiziki aktivliyinin artırılması və sağlam həyat tərzinin təşviqinə yönəlmiş “Badminton üzrə məktəblilər arasında mini çempionat” qrant layihəsi çərçivəsində silsilə idman fəaliyyətləri həyata keçirilib. Layihə məktəbdə təhsil alan IX sinif şagirdləri arasında idmana marağın artırılmasını və davamlı idman mühitinin formalaşdırılmasını hədəfləyir.
Layihə çərçivəsində hər biri 10 nəfərdən ibarət olmaqla 5 komanda arasında badminton üzrə məktəblərarası turnir təşkil olunub. Yarışlar seçim turu, dörddəbir final, yarımfinal və final mərhələlərini əhatə edib. Turnir müddətində şagirdlər həm fiziki hazırlıqlarını nümayiş etdirib, həm də komanda ruhu və rəqabət mühitində iştirak edərək sosial bacarıqlarını inkişaf etdiriblər.
Yarışların yekununda qalib komandaların diplom və medallarla təltif olunması nəzərdə tutulur. Layihə çərçivəsində eyni zamanda məktəbdə davamlı fəaliyyət göstərəcək idman klubunun yaradılması təşviq olunur ki, bu da şagirdlərin gələcəkdə də idmanla müntəzəm məşğul olmalarına imkan yaradacaq. Layihənin son mərhələsində əldə olunan nəticələrin təqdim ediləcəyi bağlanış tədbiri keçiriləcək.
Qeyd edək ki, layihə Ləman Şirinova tərəfindən Şıxarx kənd 2 saylı tam orta məktəbdə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsildə İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə IX Qrant Müsabiqəsi çərçivəsində həyata keçirilir.

В рамках грантового проекта «Мини-чемпионат по бадминтону среди школьников», направленного на повышение физической активности учащихся и пропаганду здорового образа жизни, был проведен ряд спортивных мероприятий. Проект нацелен на повышение интереса к спорту среди учащихся IX классов, обучающихся в школе, и формирование устойчивой спортивной среды.
В рамках проекта был организован межшкольный турнир по бадминтону между 5 командами, каждая из которых состояла из 10 человек. Соревнования включали отборочный тур, четвертьфинал, полуфинал и финал. Во время турнира учащиеся не только продемонстрировали свою физическую подготовку, но и развили социальные навыки, участвуя в командном духе и соревновательной среде.
По итогам соревнований предусмотрено награждение команд-победителей дипломами и медалями. В рамках проекта также поощряется создание спортивного клуба, который будет постоянно действовать в школе, что позволит учащимся регулярно заниматься спортом и в будущем. На заключительном этапе проекта будет проведено итоговое мероприятие, на котором будут представлены достигнутые результаты.
Отметим, что проект реализуется Ляман Шириновой в Шихархской сельской полной средней школе №2 в рамках IX Грантового конкурса Министерства науки и образования Азербайджанской Республики по развитию и инновациям в образовании.