Xəbər verdiyimiz kimi, Bakı şəhərində “BakuBus” MMC-yə məxsus bütün avtobus marşrutlarında NFC sistemini dəstəkləyən yerli bank kartları, eləcə də “Apple Pay” və “Google Pay” vasitəsilə nağdsız ödəniş mexanizmi tam aktivləşdirilib. Bu yenilik ödəniş zamanı yaranan gecikmələrin və sıxlığın azalmasına kömək edə bilərmi? Həmçinin, gələcəkdə digər avtobus daşıyıcıları və şəhər nəqliyyatında vahid ödəniş sisteminə keçid üçün hansı imkanlar yaradır?
Nəqliyyat üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyev AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, artıq sərnişinlər üçün bir neçə ödəniş variantı mövcuddur: əvvəlki plastik “BakıKart”, “QR bilet”, indi isə NFC kartlar, “Apple Pay” və “Google Pay”. Bu müxtəlif ödəniş üsulları bir növə bağlılığı azaldır və sərnişinlər üçün seçim imkanı yaradır.
Ekspertin sözlərinə görə, paytaxta gələn turistlər əvvəllər milli valyuta alıb “BakıKart” əldə etməli idilər ki, bu problem artıq aradan qalxır: “Sıxlıq və tıxaclara təsirinə gəlincə isə, ödəniş üsullarının çeşidliliyi avtobusların daha rahat və sürətli hərəkətinə imkan yaradır, amma bu yalnız ödəniş sisteminin özü ilə həll olunmur. Avtobuslarda validasiya – sərnişinlərin ödəniş etməsinin yoxlanması hələ də vacibdir. Nəzarətçilər müəyyən dayanacaqlarda sərnişinləri yoxlaya bilər, ödəniş etməyənlərə qarşı isə sərt cərimələr tətbiq olunur. Bu praktika dünyada geniş istifadə olunur”.
Ekspert, həmçinin əlavə edir ki, qonşu Gürcüstanda bu sistem 2022-ci ildən tətbiq olunur, Avropanın bir çox şəhərlərində isə illərdir işləyir.
Gələcəkdə sistemin inkişafı üçün vacib məqamlar:
-Hər qapıda sərnişin ödənişinin yoxlanması (validasiya)
-Nəzarətçilərin təmin edilməsi
-Günlük və aylıq bilet paketləri
-Güzəştli qrupların ödənişi
-Tranzit vaxtlarının təyin edilməsi
Bu addımlar ictimai nəqliyyatın cəlbediciliyini artırır və vətəndaşların maliyyə xərclərinin optimallaşmasına birbaşa təsir göstərir.

Will the New Payment System on Route Buses Lead to a Unified System?
As we reported, a cashless payment mechanism supporting local bank cards with NFC, as well as "Apple Pay" and "Google Pay", has been fully activated on all bus routes belonging to "BakuBus" LLC in Baku. Can this innovation help reduce delays and congestion during payments? Furthermore, what opportunities does it create for the future transition to a unified payment system for other bus carriers and urban transport?
According to transport expert Rauf Agamirzayev, speaking to AZERTAC, passengers now have several payment options: the previous plastic "BakuCard", "QR tickets", and now NFC cards, "Apple Pay", and "Google Pay". These various payment methods reduce dependence on a single method and provide passengers with a choice.
The expert noted that tourists visiting the capital previously had to buy local currency and obtain a "BakuCard", a problem that is now being resolved. Regarding the impact on congestion and traffic jams, the diversity of payment methods allows buses to move more smoothly and quickly, but this is not solely resolved by the payment system itself. Validation on buses – checking if passengers have paid – remains important. Controllers can check passengers at certain stops, and strict fines are imposed on those who do not pay. This practice is widely used worldwide.
The expert also added that this system has been implemented in neighboring Georgia since 2022, and has been operational in many European cities for years.
Important points for the future development of the system:
- Passenger payment verification (validation) at each door
- Provision of controllers
- Daily and monthly ticket packages
- Payment for discounted groups
- Determination of transit times
These steps increase the attractiveness of public transport and directly impact the optimization of citizens' financial expenses.