Fransa prezidenti Emmanuel Makron ABŞ prezidenti Donald Trampın Qəzza ilə bağlı yaratdığı “Sülh Şurası”na qoşulmaq niyyətində deyil. Buna səbəb kimi Makronun BMT-nin beynəlxalq proseslərdəki təsirinin azalmasından narahat olması göstərilir.
Redaksiya Bloomberg-ə istinadla xəbər verir ki, Fransa lideri yeni təşkilatın nizamnaməsinin yalnız Qəzza zolağı ilə bağlı məsələlərlə məhdudlaşmadığını və bu çərçivənin daha geniş səlahiyyətlər nəzərdə tutduğunu hesab edir. Məhz bu məqam Emmanuel Makron üçün ciddi narahatlıq doğurur.
Mənbənin məlumatına görə, Paris hesab edir ki, belə bir qurumun formalaşdırılması Birləşmiş Millətlər Təşkilatının regionda əsas rolunu zəiflədə və mövcud beynəlxalq mexanizmləri kənarda qoya bilər. Fransa tərəfi bu riskləri nəzərə alaraq prosesdə iştirakdan çəkinir.
Xatırladaq ki, “Sülh Şurası” ABŞ-nin Qəzza üzrə sülh planının tərkib hissəsi kimi yaradılır. Vaşinqtonun planına əsasən, şura Qəzza sektorunun bərpasını idarə edəcək, beynəlxalq maliyyə vəsaitlərini səfərbər edəcək və yeni Qəzza hökumətinin fəaliyyətinə nəzarət göstərəcək. Şuranın hər bir üzvü konkret bir sahəyə cavabdeh olacaq.

Macron Refuses to Join Trump's "Peace Council" on Gaza
French President Emmanuel Macron has no intention of joining the "Peace Council" on Gaza created by US President Donald Trump. The reason cited is Macron's concern about the decreasing influence of the UN in international processes.
The editorial reports, citing Bloomberg, that the French leader believes the charter of the new organization is not limited to issues concerning the Gaza Strip alone and that this framework envisages broader powers. This particular point causes serious concern for Emmanuel Macron.
According to the source, Paris believes that the formation of such a body could weaken the primary role of the United Nations in the region and sideline existing international mechanisms. The French side is refraining from participating in the process, taking these risks into account.
It is recalled that the "Peace Council" is being established as part of the US peace plan for Gaza. According to Washington's plan, the council will manage the reconstruction of the Gaza Strip, mobilize international financial resources, and oversee the activities of a new Gaza government. Each member of the council will be responsible for a specific area.