Fransa prezidenti Emmanuel Makron ABŞ prezidenti Donald Trampın Qəzza ilə bağlı yaratdığı “Sülh Şurası”na qoşulmaq niyyətində deyil. Buna səbəb kimi Makronun BMT-nin beynəlxalq proseslərdəki təsirinin azalmasından narahat olması göstərilir.
Redaksiya Bloomberg-ə istinadla xəbər verir ki, Fransa lideri yeni təşkilatın nizamnaməsinin yalnız Qəzza zolağı ilə bağlı məsələlərlə məhdudlaşmadığını və bu çərçivənin daha geniş səlahiyyətlər nəzərdə tutduğunu hesab edir. Məhz bu məqam Emmanuel Makron üçün ciddi narahatlıq doğurur.
Mənbənin məlumatına görə, Paris hesab edir ki, belə bir qurumun formalaşdırılması Birləşmiş Millətlər Təşkilatının regionda əsas rolunu zəiflədə və mövcud beynəlxalq mexanizmləri kənarda qoya bilər. Fransa tərəfi bu riskləri nəzərə alaraq prosesdə iştirakdan çəkinir.
Xatırladaq ki, “Sülh Şurası” ABŞ-nin Qəzza üzrə sülh planının tərkib hissəsi kimi yaradılır. Vaşinqtonun planına əsasən, şura Qəzza sektorunun bərpasını idarə edəcək, beynəlxalq maliyyə vəsaitlərini səfərbər edəcək və yeni Qəzza hökumətinin fəaliyyətinə nəzarət göstərəcək. Şuranın hər bir üzvü konkret bir sahəyə cavabdeh olacaq.

Президент Франции Эммануэль Макрон не намерен присоединяться к созданному президентом США Дональдом Трампом «Совету мира» по Газе. Причиной обеспокоенность Макрона снижением влияния ООН в международных процессах.
Редакция сообщает со ссылкой на Bloomberg, что французский лидер считает, что устав новой организации не ограничивается вопросами, связанными только с сектором Газа, и эта рамка предполагает более широкие полномочия. Именно этот момент вызывает серьезную обеспокоенность у Эммануэля Макрона.
По данным источника, Париж считает, что формирование такого органа может ослабить основную роль Организации Объединенных Наций в регионе и отодвинуть существующие международные механизмы на второй план. Французская сторона воздерживается от участия в процессе, учитывая эти риски.
Напомним, что «Совет мира» создается как часть мирного плана США по Газе. Согласно плану Вашингтона, совет будет управлять восстановлением сектора Газа, мобилизовывать международные финансовые средства и контролировать деятельность нового правительства Газы. Каждый член совета будет отвечать за конкретную область.