Fransa prezidenti Emmanuel Makron, İran prezidenti Məsud Pezeşkian ilə telefon danışığı apardığını bildirib. Bu danışıq, regionda artan gərginlik fonunda baş tutub və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini cəlb edib.
Redaksiya məlumat verir ki, Fransa lideri danışıq zamanı "region ölkələrinə, o cümlədən Livan və İraqa qarşı yolverilməz hücumların dərhal dayandırılması" çağırışını edib. O, bu barədə sosial media hesabında məlumat yayıb.
Bundan əlavə, Makron bəyan edib ki, Hörmüz boğazında naviqasiya azadlığı mümkün qədər tez bərpa olunmalıdır. Bu məsələ, beynəlxalq ticarət və enerji təchizatı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Президент Франции Эммануэль Макрон сообщил о телефонном разговоре с президентом Ирана Масудом Пезешкианом. Этот разговор состоялся на фоне растущей напряженности в регионе и привлек внимание международного сообщества.
Редакция сообщает, что французский лидер во время переговоров призвал к «немедленному прекращению недопустимых нападений на страны региона, включая Ливан и Ирак». Об этом он сообщил в своем аккаунте в социальной сети.
Кроме того, Макрон заявил, что свобода навигации в Ормузском проливе должна быть восстановлена как можно скорее. Этот вопрос имеет большое значение для международной торговли и поставок энергии.