Makron İsrailin Qəzza hücum planını “fəlakət” adlandırdı
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron İsrailin Qəzzaya həyata keçirməyi planlaşdırdığı hücumun iki xalq üçün “gerçək fəlakət” olacağını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Makron açıqlamasında belə bir addımın bölgəni daimi müharibəyə sürükləyəcəyini vurğulayıb. O, Qəzzada münaqişənin daha da alovlanmasının həm fələstinlilər, həm də israillilər üçün faciəvi nəticələr doğuracağını qeyd edib.
Makronun sözlərinə görə, müharibəni dayandıra biləcək yeganə əməliyyat Qəzzada daimi atəşkəsin təmin olunması və bütün girovların azad edilməsi ola bilər.
Fransa rəhbəri beynəlxalq ictimaiyyəti sülhün bərqərar olması üçün daha qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırıb.

Макрон назвал план Израиля по нападению на Газу «катастрофой»
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что планируемое Израилем нападение на Газу станет «настоящей катастрофой» для двух народов.
Как сообщает редакция, Макрон в своем заявлении подчеркнул, что такой шаг ввергнет регион в постоянную войну. Он отметил, что дальнейшее разжигание конфликта в Газе приведет к трагическим последствиям как для палестинцев, так и для израильтян.
По словам Макрона, единственной операцией, которая может остановить войну, является обеспечение постоянного прекращения огня в Газе и освобождение всех заложников.
Глава Франции призвал международное сообщество проявить более решительную позицию для установления мира.