Makron ABŞ prezidenti Donald Trampın tarif hədələrini kəskin tənqid etdi
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron ABŞ prezidenti Donald Trampın ünvanladığı təzyiq və tarif hədələrinə sərt reaksiya verib. O bildirib ki, Ukrayna, Qrenlandiya və dünyanın digər bölgələri ilə bağlı heç bir təhdid və ya basqı Avropanı seçdiyi yoldan döndərə bilməz.
Redaksiya xəbər verir ki, Fransa lideri tarif tətbiqi ilə hədələmənin qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb və bunun mövcud vəziyyətdə yeri olmadığını deyib. Makron Avropanın bu cür addımlara qarşı vahid və əlaqələndirilmiş şəkildə cavab verəcəyini, Avropa suverenliyinin qətiyyətlə qorunacağını bəyan edib.
Prezident əlavə edib ki, bu mövqedən çıxış edərək Avropadakı tərəfdaşları ilə geniş məsləhətləşmələr aparacaq. Onun sözlərinə görə, Avropa ölkələri həm təhlükəsizlik, həm də siyasi məsələlərdə ortaq mövqe nümayiş etdirməlidir və xarici təzyiqlər qarşısında həmrəylik əsas prinsip olaraq qalır.

Президент Франции Эммануэль Макрон резко отреагировал на угрозы давления и введения тарифов со стороны президента США Дональда Трампа. Он заявил, что никакие угрозы или давление, касающиеся Украины, Гренландии и других регионов мира, не смогут свернуть Европу с выбранного пути.
Редакция сообщает, что французский лидер подчеркнул неприемлемость угроз применения тарифов и заявил, что в нынешней ситуации им нет места. Макрон заявил, что Европа отреагирует на подобные шаги единым и скоординированным образом, и суверенитет Европы будет решительно защищен.
Президент добавил, что, исходя из этой позиции, он проведет широкие консультации со своими европейскими партнерами. По его словам, европейские страны должны демонстрировать общую позицию как в вопросах безопасности, так и в политических вопросах, и солидарность перед лицом внешнего давления остается основным принципом.