Madurodan ABŞ təhdidinə qarşı genişmiqyaslı hazırlıq
Venesuela, ABŞ-ın sahillərində hərbi qüvvələrin yerləşdirilməsi səbəbindən işğal qorxusu ilə yüksək hazırlıq vəziyyətindədir. Prezident Nikolas Maduro fövqəladə vəziyyət səlahiyyətlərini tətbiq etməyi nəzərdən keçirərkən, şənbə günü fəlakətə hazırlıq təlimləri keçiriləcək. Maduro, ABŞ-ın Venesuelalı narkotik qaçaqmalçılarına qarşı həyata keçirdiyi ölümcül zərbələrdən sonra, cümə axşamı təlimlərin keçirilməsi barədə çağırış etdi.
Redaksiya xəbər verir ki, Maduro, təlimlərin ölkənin bütün ərazisində keçirilməsini əmr edib. Bu təlimlər, ABŞ-ın hərbi mövcudluğunun artması fonunda, Venesuela xalqının təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır. Təlimlər zamanı, fövqəladə vəziyyətlərdə əhalinin necə təxliyə edilməsi, tibbi yardımın təşkili və digər zəruri tədbirlərin görülməsi üzrə məşqlər keçiriləcək.
Venesuela hökuməti, ABŞ-ın hərbi əməliyyatlarının ölkənin suverenliyinə təhdid yaratdığını bildirir. Maduro, ABŞ-ın hərəkətlərini qınayaraq, Venesuelanın öz ərazi bütövlüyünü qorumağa qadir olduğunu vurğulayıb. Ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək məqsədilə, hərbi hazırlıqların və vətəndaş müdafiə tədbirlərinin intensivləşdirildiyi bildirilir.

Мадуро готовит широкомасштабную оборону против угрозы США
Венесуэла находится в состоянии повышенной готовности из-за опасений вторжения, вызванных размещением американских вооруженных сил у ее берегов. В то время как президент Николас Мадуро рассматривает возможность применения чрезвычайных полномочий, в субботу пройдут учения по подготовке к стихийным бедствиям. Мадуро призвал к проведению учений в четверг, после смертоносных ударов США по венесуэльским наркоторговцам.
Redaksiya сообщает, что Мадуро приказал провести учения по всей территории страны. Эти учения направлены на обеспечение безопасности народа Венесуэлы на фоне растущего военного присутствия США. Во время учений будут отработаны действия по эвакуации населения в чрезвычайных ситуациях, организации медицинской помощи и принятию других необходимых мер.
Правительство Венесуэлы заявляет, что военные операции США представляют угрозу суверенитету страны. Мадуро осудил действия США, подчеркнув, что Венесуэла способна защитить свою территориальную целостность. Сообщается, что в целях укрепления обороноспособности страны интенсифицируются военная подготовка и меры гражданской обороны.