Madurodan ABŞ təhdidinə qarşı genişmiqyaslı hazırlıq
Venesuela, ABŞ-ın sahillərində hərbi qüvvələrin yerləşdirilməsi səbəbindən işğal qorxusu ilə yüksək hazırlıq vəziyyətindədir. Prezident Nikolas Maduro fövqəladə vəziyyət səlahiyyətlərini tətbiq etməyi nəzərdən keçirərkən, şənbə günü fəlakətə hazırlıq təlimləri keçiriləcək. Maduro, ABŞ-ın Venesuelalı narkotik qaçaqmalçılarına qarşı həyata keçirdiyi ölümcül zərbələrdən sonra, cümə axşamı təlimlərin keçirilməsi barədə çağırış etdi.
Redaksiya xəbər verir ki, Maduro, təlimlərin ölkənin bütün ərazisində keçirilməsini əmr edib. Bu təlimlər, ABŞ-ın hərbi mövcudluğunun artması fonunda, Venesuela xalqının təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır. Təlimlər zamanı, fövqəladə vəziyyətlərdə əhalinin necə təxliyə edilməsi, tibbi yardımın təşkili və digər zəruri tədbirlərin görülməsi üzrə məşqlər keçiriləcək.
Venesuela hökuməti, ABŞ-ın hərbi əməliyyatlarının ölkənin suverenliyinə təhdid yaratdığını bildirir. Maduro, ABŞ-ın hərəkətlərini qınayaraq, Venesuelanın öz ərazi bütövlüyünü qorumağa qadir olduğunu vurğulayıb. Ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək məqsədilə, hərbi hazırlıqların və vətəndaş müdafiə tədbirlərinin intensivləşdirildiyi bildirilir.

Venezuela is on high alert due to fears of invasion following the deployment of US military forces off its coast. President Nicolas Maduro is considering invoking emergency powers, and disaster preparedness drills will be held on Saturday. Maduro called for the drills on Thursday, following deadly US strikes against Venezuelan drug traffickers.
Redaksiya reports that Maduro has ordered the drills to be conducted throughout the country. These drills aim to ensure the security of the Venezuelan people amidst the increased US military presence. During the drills, exercises will be conducted on how to evacuate the population in emergency situations, organize medical aid, and take other necessary measures.
The Venezuelan government states that US military operations pose a threat to the country's sovereignty. Maduro condemned the US actions, emphasizing that Venezuela is capable of protecting its territorial integrity. It is reported that military preparations and civil defense measures are being intensified to strengthen the country's defense capabilities.