Maduro əslində ABŞ-nin köməkliyi ilə ölkəndən qaçıb?
Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun və həyat yoldaşının saxlanılması kimi təqdim olunan gecə əməliyyatı əslində ABŞ ilə razılaşdırılmış siyasi razılaşma çərçivəsində həyata keçirilmiş çıxış planının tərkib hissəsi olub. Sky News-un yaydığı məlumata əsasən, proses hərbi əməliyyatdan daha çox diplomatik razılaşma xarakteri daşıyıb.
Redaksiya sosial media məlumatlarına istinadla xəbər verir ki, Sky News-un qeyd etdiyi "razılaşmaya əsasən" Nikolas Maduro artıq ABŞ ərazisi sayılan Puerto Rikoya aparılıb. Mənbə bu addımı tərəflər arasında əvvəlcədən razılaşdırılmış və qarşıdurmanın dərinləşməsinin qarşısını almağa yönəlmiş “danışıqlar yolu ilə çıxış” kimi xarakterizə edir.
Məlumatda qeyd olunur ki, mövcud konstitusion prosedurlara uyğun olaraq Venesuelada icra hakimiyyətinin rəhbəri olan vitse-prezident Delsi Rodriqes faktiki olaraq prezident səlahiyyətlərini icra etməyə başlayıb. Hazırda ölkə daxilində idarəetmənin hüquqi mexanizmləri üzrə müzakirələr davam edir.
Hadisə regionda və beynəlxalq müstəvidə ciddi rezonans doğurub. Analitiklər bildirirlər ki, bu inkişaf Venesuelada uzun müddətdir davam edən siyasi böhranın yeni mərhələyə keçdiyini göstərir və qarşıdakı günlərdə diplomatik proseslərin sürətlənəcəyi istisna olunmur.

Ночная операция, представленная как задержание президента Венесуэлы Николаса Мадуро и его супруги, на самом деле является частью плана по выходу, согласованного с США. По данным Sky News, этот процесс носил скорее характер дипломатического соглашения, чем военной операции.
Редакция сообщает со ссылкой на информацию из социальных сетей, что, согласно «достигнутой договоренности», отмеченной Sky News, Николас Мадуро уже доставлен в Пуэрто-Рико, считающееся территорией США. Источник характеризует этот шаг как «урегулирование путем переговоров», заранее согласованное сторонами и направленное на предотвращение углубления конфликта.
В сообщении отмечается, что в соответствии с действующими конституционными процедурами, вице-президент Делси Родригес, являющаяся главой исполнительной власти в Венесуэле, фактически приступила к исполнению президентских полномочий. В настоящее время продолжаются обсуждения правовых механизмов управления внутри страны.
Событие вызвало серьезный резонанс в регионе и на международной арене. Аналитики заявляют, что это развитие событий свидетельствует о переходе затянувшегося политического кризиса в Венесуэле на новый этап, и не исключают ускорения дипломатических процессов в ближайшие дни.