Maduro ABŞ məhkəməsində özünü prezident və müharibə əsiri adlandırdı
Nikolas Maduro Manhettendə federal məhkəmədə çıxış edərək özünü Venesuelanın prezidenti və müharibə əsiri hesab etdiyini bildirib, Karakasdakı evində saxlanıldığını deyib.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, Maduro ABŞ-də qaldırılan narkoterrorizm işi üzrə özünü təqsirli bilmədiyini bəyan edib və hakim onun martın on yeddisində növbəti dinləməyə gəlməsini əmr edib.
Məlumata görə, Maduro müdafiəsi üçün WikiLeaks-in qurucusu Culian Assanjın uzunmüddətli vəkili kimi tanınan Barri Pollakı cəlb edib və iş federal cinayət icraatı çərçivəsində davam edir.

Maduro Declares Himself President and Prisoner of War in U.S. Court
Nikolas Maduro, speaking at a federal court in Manhattan, declared that he considers himself the president of Venezuela and a prisoner of war, stating he is being held in his home in Caracas.
According to Reuters, Maduro declared himself not guilty in the drug trafficking case brought against him in the U.S., and the judge ordered him to appear for the next hearing on March seventeenth.
It is reported that Maduro has enlisted Barry Pollack, known as the long-time lawyer for WikiLeaks founder Julian Assange, to defend him, and the case is proceeding within the framework of federal criminal proceedings.