Macarıstanın MOL və O&GD şirkətləri ölkə ərazisində yeni neft yatağı kəşf ediblər. İlkin hesablamalara görə, “Qalqaheviz-4” quyusu gündəlik təxminən min barrel xam neft hasil etmək gücünə malikdir.
Redaksiya şirkətlərin yaydığı açıqlamaya istinadla xəbər verir ki, hasil olunan xammal MOLGROUP ilə O&GD arasında 51–49 nisbətində bölünəcək və Szazxalombatta şəhərində yerləşən Dunay Neft Emalı Zavodunda emal olunacaq.
Məlumatda qeyd olunur ki, yeni yatağın istismarı ölkənin enerji asılılığının azaldılmasına töhfə verəcək. Xatırladaq ki, bundan əvvəl Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto “Drujba” neft kəmərinə edilən hücumu ölkənin enerji təhlükəsizliyinə zərbə adlandırmış və nəticədə ölkəyə neft tədarükünün bir müddət dayandırıldığını bildirmişdi.

New Oil Field Discovered in Hungary
Hungarian companies MOL and O&GD have discovered a new oil field within the country. According to preliminary estimates, the "Galgaheviz-4" well has the capacity to produce approximately one thousand barrels of crude oil daily.
The editorial office, citing the statement released by the companies, reports that the extracted raw material will be divided between MOLGROUP and O&GD in a 51–49 ratio and processed at the Danube Refinery located in Szazxalombatta.
The information notes that the exploitation of the new field will contribute to reducing the country's energy dependence. It is worth recalling that previously, Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó called the attack on the "Druzhba" oil pipeline a blow to the country's energy security and stated that oil supplies to the country were temporarily suspended as a result.