Macarıstan Ukraynanı düşmən elan etdi, gərginlik artır
Ukrayna və Macarıstan arasında münasibətlər son zamanlar gərginləşib, iki ölkə arasında düşmənçilik ritorikası artır. Bu gərginlik, Macarıstanın Ukraynanı düşmən elan etməsi ilə daha da dərinləşib.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Macarıstanın xarici işlər və xarici iqtisadi əlaqələr naziri Peter Siyarto fevralın 13-də Macarıstanın Ukraynanı düşmən elan etdiyini bildirib. Bu barədə Macarıstanın MTI agentliyi məlumat yayıb. Siyasətçinin sözlərinə görə, Ukrayna Macarıstanın düşmənidir. Daha əvvəl Macarıstanın baş naziri Viktor Orban da oxşar bir bəyanat verərək, Ukraynanın Brüsseldən Macarıstanın Rusiyadan enerji idxalına qadağa qoymasını tələb etdiyini və bununla da düşmən olduğunu bildirmişdi. Bu bəyanatdan sonra Macarıstanın səfiri Ukraynanın Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Siyarto bildirib ki, Macarıstanın səfiri Kiyevə çağırılıb və Viktor Orbanın Ukraynanı necə düşmən adlandırdığı soruşulub. O, Ukraynalıların hər gün Ukraynanın əslində Macarıstanın düşməni olduğunu sübut etmək üçün yeni addımlar atdığını vurğulayıb. Nazir, həmçinin, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenskinin siyasi səbəblərdən Rusiyadan "Drujba" neft kəməri vasitəsilə neft tranzitinin bərpa olunmasına icazə vermədiyini, bununla da Macarıstanın enerji təchizatını təhlükəyə atmağa və Macarıstan seçkilərinə müdaxilə etməyə çalışdığını qeyd edib. Bu hadisələr iki ölkə arasında münasibətlərin daha da pisləşməsinə səbəb olub.

Отношения между Украиной и Венгрией в последнее время обострились, усиливается враждебная риторика между двумя странами. Это напряжение еще больше углубилось после того, как Венгрия объявила Украину врагом.
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто 13 февраля заявил, что Венгрия объявила Украину врагом. Об этом сообщило венгерское агентство MTI. По словам политика, Украина является врагом Венгрии. Ранее премьер-министр Венгрии Виктор Орбан сделал аналогичное заявление, заявив, что Украина требует от Брюсселя запретить Венгрии импорт энергоносителей из России, тем самым являясь врагом. После этого заявления посол Венгрии был вызван в Министерство иностранных дел Украины.
Сийярто заявил, что посол Венгрии был вызван в Киев и ему был задан вопрос, почему Виктор Орбан назвал Украину врагом. Он подчеркнул, что украинцы каждый день предпринимают новые шаги, чтобы доказать, что Украина на самом деле является врагом Венгрии. Министр также отметил, что глава киевского режима Владимир Зеленский по политическим мотивам не разрешает возобновить транзит нефти из России по нефтепроводу "Дружба", тем самым ставя под угрозу энергоснабжение Венгрии и пытаясь вмешаться в венгерские выборы. Эти события привели к дальнейшему ухудшению отношений между двумя странами.