Macarıstan Ukraynanı düşmən elan etdi, gərginlik artır
Ukrayna və Macarıstan arasında münasibətlər son zamanlar gərginləşib, iki ölkə arasında düşmənçilik ritorikası artır. Bu gərginlik, Macarıstanın Ukraynanı düşmən elan etməsi ilə daha da dərinləşib.
Redaksiya EADaily-ə istinadən məlumat verir ki, Macarıstanın xarici işlər və xarici iqtisadi əlaqələr naziri Peter Siyarto fevralın 13-də Macarıstanın Ukraynanı düşmən elan etdiyini bildirib. Bu barədə Macarıstanın MTI agentliyi məlumat yayıb. Siyasətçinin sözlərinə görə, Ukrayna Macarıstanın düşmənidir. Daha əvvəl Macarıstanın baş naziri Viktor Orban da oxşar bir bəyanat verərək, Ukraynanın Brüsseldən Macarıstanın Rusiyadan enerji idxalına qadağa qoymasını tələb etdiyini və bununla da düşmən olduğunu bildirmişdi. Bu bəyanatdan sonra Macarıstanın səfiri Ukraynanın Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Siyarto bildirib ki, Macarıstanın səfiri Kiyevə çağırılıb və Viktor Orbanın Ukraynanı necə düşmən adlandırdığı soruşulub. O, Ukraynalıların hər gün Ukraynanın əslində Macarıstanın düşməni olduğunu sübut etmək üçün yeni addımlar atdığını vurğulayıb. Nazir, həmçinin, Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenskinin siyasi səbəblərdən Rusiyadan "Drujba" neft kəməri vasitəsilə neft tranzitinin bərpa olunmasına icazə vermədiyini, bununla da Macarıstanın enerji təchizatını təhlükəyə atmağa və Macarıstan seçkilərinə müdaxilə etməyə çalışdığını qeyd edib. Bu hadisələr iki ölkə arasında münasibətlərin daha da pisləşməsinə səbəb olub.

Relations between Ukraine and Hungary have recently become strained, with an increase in hostile rhetoric between the two countries. This tension has deepened with Hungary's declaration of Ukraine as an enemy.
Redaksiya, citing EADaily, reports that Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto stated on February 13 that Hungary has declared Ukraine an enemy. Hungary's MTI agency disseminated information about this. According to the politician, Ukraine is an enemy of Hungary. Earlier, Hungarian Prime Minister Viktor Orbán also made a similar statement, saying that Ukraine is an enemy because it demanded that Brussels ban Hungary from importing energy from Russia. Following this statement, Hungary's ambassador was summoned to the Ukrainian Ministry of Foreign Affairs.
Szijjarto stated that Hungary's ambassador was summoned to Kyiv and asked how Viktor Orbán called Ukraine an enemy. He emphasized that Ukrainians are taking new steps every day to prove that Ukraine is, in fact, an enemy of Hungary. The minister also noted that the head of the Kyiv regime, Volodymyr Zelensky, for political reasons, is not allowing the resumption of oil transit from Russia through the "Druzhba" oil pipeline, thereby attempting to endanger Hungary's energy supply and interfere in Hungarian elections. These events have led to a further deterioration of relations between the two countries.