Lula Venesuela hadisələri barədə suallar qaldırdı
Braziliya prezidenti Lula Venesuelada baş verənlərlə bağlı ciddi narahatlığını ifadə edərək, gecələr bu barədə düşündükcə qəzəbləndiyini bildirib və hadisələrin məntiqinə inanmaqda çətinlik çəkdiyini vurğulayıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Lula Nikolas Maduronun Karib hövzəsində 15,000 ABŞ əsgərinin mövcudluğundan xəbərdar olduğunu, hər gün təhlükə altında yaşadığını və buna baxmayaraq bir gecə heç kimin xəbəri olmadan təhlükəsiz yerdən aparıldığını söyləyib.
Braziliya prezidenti qeyd edib ki, Maduronun getdiyini heç kəsin anlamaması və bu prosesin necə mümkün olması ciddi suallar doğurur və regional təhlükəsizlik baxımından izaha ehtiyac yaradır.
Lulanın açıqlamaları Latın Amerikası regionunda Venesuela ətrafında baş verən proseslərə dair qeyri-müəyyənliyi bir daha gündəmə gətirib və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bu mövzuya yönəldib.

Президент Бразилии Лула выразил серьезную обеспокоенность происходящим в Венесуэле, заявив, что он приходит в ярость, размышляя об этом по ночам, и подчеркнул, что ему трудно поверить в логику событий.
Как сообщает редакция со ссылкой на источник, Лула заявил, что Николас Мадуро знал о присутствии 15 000 американских солдат в Карибском бассейне, жил под угрозой каждый день, и, несмотря на это, был вывезен из безопасного места за одну ночь, без ведома кого-либо.
Президент Бразилии отметил, что тот факт, что никто не понял, что Мадуро уехал, и как этот процесс стал возможен, вызывает серьезные вопросы и требует объяснений с точки зрения региональной безопасности.
Заявления Лулы вновь подняли вопрос о неопределенности процессов, происходящих вокруг Венесуэлы в Латинской Америке, и привлекли внимание международного сообщества к этой теме.