Londonda "YAŞAT" yay məktəbi davam edir
“YAŞAT” Fondunun təşkilatçılığı, “NEQSOL Holding”in, “Norm” ASC-nin və “Bakcell”in sponsorluğu, "Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin tərəfdaşlığı ilə Birləşmiş Krallığın paytaxtı Londonda üçüncü "YAŞAT" yay məktəbi reallaşdırılır.
Yay məktəbi “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində reallaşdırılır və London Universitet Kollecində (University College London – UCL) keçirilir. Proqram müddətində iştirakçılar gündəlik 3 saatlıq ingilis dili dərslərində iştirak edirlər.
Tədrislə yanaşı, proqram çərçivəsində zəngin ekskursiyalar da təşkil olunur. İştirakçılar Temza çayında gəmi turunda və şəhər gəzintisində olublar. Kampus ərazisi ilə tanışlıqdan sonra Kraliça Elizabeth Olimpiya Parkına ziyarət və Kenterberi şəhərinə ekskursiya iştirakçıların marağına səbəb olub.
“YAŞAT” yay məktəbinin əsas məqsədi şəhid övladlarının dünyagörüşünü, dil biliklərini və bacarıqlarını artırmaq, mədəniyyət mübadiləsində aktiv iştiraklarını təmin etmək, vaxtlarını səmərəli keçirmələrinə, yeni tanışlıqlar və dostluqlar əldə etmələrinə dəstək olmaqdır.
Xatırladaq ki, yay məktəbinin iştirakçıları ölkəmizdə 9-cu sinif üzrə buraxılış imtahanında ən uğurlu nəticə əldə etmiş 10 şəhid övladını əhatə edir.

В столице Великобритании Лондоне проводится третья летняя школа «YAŞAT», организованная Фондом «YAŞAT» при спонсорской поддержке «NEQSOL Holding», ОАО «Norm» и «Bakcell», а также партнерстве ЗАО «Азербайджанские Авиалинии».
Летняя школа проводится в рамках «Года Конституции и Суверенитета» в Университетском колледже Лондона (University College London – UCL). В течение программы участники ежедневно посещают 3-часовые уроки английского языка.
Помимо обучения, в рамках программы также организуются насыщенные экскурсии. Участники совершили речную прогулку по Темзе и пешую экскурсию по городу. После ознакомления с территорией кампуса большой интерес у участников вызвали посещение Олимпийского парка королевы Елизаветы и экскурсия в город Кентербери.
Основная цель летней школы «YAŞAT» – расширение кругозора, повышение языковых знаний и навыков детей шехидов, обеспечение их активного участия в культурном обмене, а также содействие эффективному проведению времени, приобретению новых знакомств и дружеских связей.
Напомним, что участниками летней школы являются 10 детей шехидов, которые показали наиболее успешные результаты на выпускных экзаменах за 9-й класс в нашей стране.