“YAŞAT” Fondunun təşkilatçılığı, “NEQSOL Holding”in, “Norm” ASC-nin və “Bakcell”in sponsorluğu, "Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin tərəfdaşlığı ilə Birləşmiş Krallığın paytaxtı Londonda üçüncü "YAŞAT" yay məktəbi davam edir.
Əsas məqsəd şəhid övladlarının dünyagörüşünü, bilik və bacarıqlarını artırmaq, mədəniyyət mübadiləsində aktiv iştiraklarını təmin etmək, vaxtlarını səmərəli keçirmələrinə, yeni tanışlıqlar və dostluqlar əldə etmələrinə dəstək olmaqdır.
Yay məktəbi London Universitet Kollecində keçirilir və ilk növbədə iştirakçılar ingilis dili biliyinin ölçülməsi məqsədilə səviyyə imtahanında iştirak ediblər. Daha sonra onlar hər gün 3 saatlıq ingilis dili dərslərinə qatılıblar.
Tədrislə yanaşı, proqram çərçivəsində zəngin ekskursiya proqramı da təşkil olunur. İştirakçıların ekskursiyası Londonun rəmzi sayılan “Big Ben”i ziyarətlə başlayıb, Vestminster abbatlığı və sarayı ilə davam edib. Ardınca iştirakçılar Müqəddəs Pavel kafedralı və dünyanın ən çox ziyarət edilən, milli-beynəlxalq modern sənət əsərlərinin sərgiləndiyi Teyt Modern muzeyində olublar. Temza çayı üzərində tikilmiş ən yeni körpü olan Millenium və tarixi Tauer körpüsü, London qalası və Madam Tüsso muzeyi də onların marağına səbəb olub.
Xatırladaq ki, yay məktəbinin iştirakçıları ölkəmizdə 9-cu sinif üzrə buraxılış imtahanında ən uğurlu nəticə əldə etmiş 10 şəhid övladını əhatə edir.

В Лондоне продолжается летняя школа "YAŞAT"
В столице Соединенного Королевства, Лондоне, продолжается третья летняя школа "YAŞAT", организованная Фондом "YAŞAT" при спонсорской поддержке "NEQSOL Holding", ОАО "Norm" и "Bakcell", а также в партнерстве с ЗАО "Азербайджанские Авиалинии".
Основная цель — расширить кругозор, знания и навыки детей шехидов, обеспечить их активное участие в культурном обмене, помочь им эффективно проводить время, заводить новые знакомства и дружеские связи.
Летняя школа проводится в Университетском колледже Лондона, и в первую очередь участники сдали тест на определение уровня владения английским языком. Затем они ежедневно посещали 3-часовые уроки английского языка.
Наряду с обучением, в рамках программы организована насыщенная экскурсионная программа. Экскурсия участников началась с посещения "Биг Бена", считающегося символом Лондона, и продолжилась Вестминстерским аббатством и дворцом. Затем участники побывали в соборе Святого Павла и в музее Тейт Модерн, одном из самых посещаемых в мире, где выставлены произведения национального и международного современного искусства. Мост Миллениум, новейший мост, построенный через реку Темзу, а также исторический Тауэрский мост, Лондонский Тауэр и музей мадам Тюссо также вызвали у них интерес.
Напомним, что участниками летней школы являются 10 детей шехидов, которые показали наиболее успешные результаты на выпускном экзамене по 9-му классу в нашей стране.