Livan-İsrail münaqişəsinin həlli uzunmüddətli proses olacaq
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio Vaşinqtonda Livan-İsrail münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlarda "onilliklər boyu davam edən tarix və mürəkkəbliklər" nəzərə alınaraq işlərin görülməli olduğunu bildirdi. O qeyd etdi ki, bu məsələnin həlli ciddi səylər tələb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, katibin sözlərinə görə, gələcəkdə Yaxın Şərqdə "Hizbullah"ın 20-30 illik təsirinə son qoymaq əsas hədəfdir. Rubio həmçinin danışıqların uzunmüddətli bir proses olacağına dair ümidini ifadə etdi.
ABŞ dövlət katibi vurğuladı ki, bu məsələnin bütün mürəkkəblikləri növbəti altı saat ərzində həll olunmayacaq. Lakin o əlavə etdi ki, aparılan danışıqlar münaqişənin həllində gələcək irəliləyiş üçün möhkəm zəmin yaratmağa kömək edəcəkdir.

Resolution of Lebanon-Israel Conflict Will Be a Long-Term Process
US Secretary of State Marko Rubio stated in Washington that work needs to be done on resolving the Lebanon-Israel conflict, taking into account "decades of history and complexities." He noted that resolving this issue requires serious efforts.
The editorial office reports that, according to the Secretary, the main goal in the future is to end "Hizbullah's" 20-30 year influence in the Middle East. Rubio also expressed his hope that the talks would be a long-term process.
The US Secretary of State emphasized that all the complexities of this issue will not be resolved within the next six hours. However, he added that the ongoing talks will help lay a solid foundation for future progress in resolving the conflict.