Çin istehsalı istehlakçı qrafik prosessorlarının tarixini nəzərdən keçirsək, hələ də NVIDIA və AMD təkliflərinə alternativ ola biləcək ciddi bir həll yoxdur. Lakin Lisuan 7G100 xüsusi bir yenilik kimi qəbul olunur. Əvvəlcə 6 nm texnologiyalı oyun qrafik prosessoru Lisuan 7G106 haqqında məlumat yayılmışdı; bildirilirdi ki, bu model öz inkişaf etmiş daxili memarlığı sayəsində NVIDIA-nın 60 seriyası ilə rəqabət apara bilər. ITHome-un məlumatına görə, Lisuan 7G100 modelləri artıq müştərilərə göndərilməyə başlanıb. Kütləvi istehsal 2025-ci ilin sentyabrında başlayıb, buna görə də cihazların 2026-cı ilin birinci rübündə Çin daxili bazarına çıxması gözlənilir.
Redaksiya xəbər verir ki, ilkin tədarük seriyası “rəqəmsal ikizlər” istifadə edən peşəkar müştərilərə yönəldilib. Bu isə göstərir ki, hazırda prosessor peşəkar işlərdə istifadə ediləcək. Lisuan 7G100-un Çin pərakəndə bazarında satış tarixi hələ məlum deyil; lakin əvvəlcə oyun üçün nəzərdə tutulduğu bildirildiyinə görə, yaxın gələcəkdə istehlakçı seqmentində də təqdim olunacağı gözlənilir.
Lisuan 7G106 geniş daxili texnoloji imkanlara malikdir: öz memarlığı, NRSS daxili apskeyler və digər xüsusiyyətlər mövcuddur. Maraqlıdır ki, Lisuan G100 qrafik prosessorları dünyada ilk diskret platformalardan biri ola bilər ki, “Windows on ARM” təşəbbüsünü dəstəkləsin. Bu isə ARM əsaslı SoC-lərin G100 prosessorlarından yüksək qrafik performansı üçün istifadə edə biləcəyi deməkdir. Test nəticələrinə görə, 3DMark FireStrike-da 26800 bal, Steel Nomad-da 2268 bal toplanıb. Black Myth: Wukong oyununda 1080p və yüksək qrafik parametrlərində 70 FPS göstərərək, prosessorun müasir AAA oyunlar və 3D qrafika proqramları üçün uyğun olduğunu təsdiqləyir.
ARM prosessorlarının Çindəki populyarlığı Lisuan G100 platformasının yayılmasını təşviq edə bilər. Hazırda Çin oyunçuları üçün mövcud olan variantlar arasında Lisuan 7G106 rəqabət qabiliyyəti yüksək olan modellərdən biri hesab olunur, ilkin testlər göstərir ki, performansı AMD və NVIDIA-nın orta səviyyəli videokartları ilə müqayisədə kifayət qədər güclüdür.

If we review the history of Chinese-made consumer graphics processors, there hasn't been a serious solution that could compete with NVIDIA and AMD offerings. However, the Lisuan 7G100 is being considered a special innovation. Initially, information was released about the 6nm technology gaming graphics processor Lisuan 7G106; it was reported that this model could compete with NVIDIA's 60 series thanks to its advanced internal architecture. According to ITHome, Lisuan 7G100 models have already begun to be shipped to customers. Mass production started in September 2025, so the devices are expected to enter the Chinese domestic market in the first quarter of 2026.
The editorial reports that the initial supply series is directed towards professional clients using "digital twins." This indicates that the processor will currently be used for professional tasks. The sales date of Lisuan 7G100 in the Chinese retail market is not yet known; however, since it was initially stated to be intended for gaming, it is expected to be introduced in the consumer segment in the near future.
Lisuan 7G106 has extensive internal technological capabilities: its own architecture, NRSS internal upscalers, and other features are available. Interestingly, Lisuan G100 graphics processors may be among the world's first discrete platforms to support the "Windows on ARM" initiative. This means that ARM-based SoCs can utilize G100 processors for high graphics performance. According to test results, it achieved 26800 points in 3DMark FireStrike and 2268 points in Steel Nomad. By showing 70 FPS in Black Myth: Wukong at 1080p and high graphics settings, it confirms the processor's suitability for modern AAA games and 3D graphics applications.
The popularity of ARM processors in China can promote the adoption of the Lisuan G100 platform. Currently, among the options available for Chinese gamers, Lisuan 7G106 is considered one of the highly competitive models; initial tests show that its performance is quite strong compared to mid-range video cards from AMD and NVIDIA.