Kuba hökuməti Venesuelada ABŞ tərəfindən həyata keçirilən reyd zamanı 32 Kuba vətəndaşının həlak olduğunu rəsmi şəkildə təsdiqləyib. Ölənlər arasında hərbi və kəşfiyyat strukturlarının əməkdaşlarının da olduğu bildirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel həlak olan şəxsləri Venesuela Prezidenti Nikolas Maduronu qoruyarkən döyüşdə həyatını itirmiş “qəhrəmanlar” adlandırıb.
Prezidentin açıqlamasında qeyd olunub ki, ölənlərin xatirəsinin anılması məqsədilə ölkədə iki günlük milli matəm elan edilib. Dövlət bayraqları endiriləcək və rəsmi tədbirlər təxirə salınacaq.
Rəsmi Havana hadisəyə görə ABŞ-nin məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb və regionda gərginliyin daha da artmasından narahatlığını ifadə edib. Kuba tərəfi beynəlxalq ictimaiyyəti baş verənlərə hüquqi və siyasi qiymət verməyə çağırıb.

Куба подтвердила гибель своих граждан в Венесуэле во время рейда США
Правительство Кубы официально подтвердило гибель 32 граждан Кубы во время рейда, проведенного США в Венесуэле. Сообщается, что среди погибших были сотрудники военных и разведывательных структур.
Как сообщает редакция, президент Кубы Мигель Диас-Канель назвал погибших «героями», павшими в бою при защите президента Венесуэлы Николаса Мадуро.
В заявлении президента отмечается, что в стране объявлен двухдневный национальный траур в память о погибших. Государственные флаги будут приспущены, а официальные мероприятия отложены.
Официальная Гавана подчеркнула ответственность США за произошедшее и выразила обеспокоенность дальнейшим ростом напряженности в регионе. Кубинская сторона призвала международное сообщество дать правовую и политическую оценку случившемуся.