Böyük Britaniya Kralı III Çarlz ABŞ Konqresinin birgə iclasında çıxış edərək Vaşinqton və London arasındakı tarixi ittifaqın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Redaksiya TODAY və Town & Country-yə istinadla xəbər verir ki, Kral III Çarlz çıxışında ABŞ müstəqilliyinin 250 illiyi fonunda iki ölkə arasındakı münasibətləri “barışıq, yenilənmə və böyük tərəfdaşlıq hekayəsi” adlandırıb. O, ABŞ və Böyük Britaniya arasındakı əlaqələrin son 250 illə məhdudlaşmadığını, xalqlar arasındakı bağların dörd əsrdən artıq tarixə malik olduğunu bildirib.
Kral III Çarlz ABŞ Konqresində çıxış edən ikinci Britaniya monarxı olub. Ondan əvvəl bu kürsüdən 1991-ci ildə anası, kraliça II Elizabet çıxış etmişdi.
Çıxışının əvvəlində Çarlz ABŞ-da son təhlükəsizlik insidentinə də toxunub. O bildirib ki, siyasi liderliyə qarşı yönələn zorakılıq aktları heç vaxt uğur qazanmayacaq. Kral qeyd edib ki, fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, demokratik institutların qorunması və insanların təhlükəsizliyi məsələsində müttəfiqlər birlik nümayiş etdirməlidir.
Çarlz ABŞ və Böyük Britaniya münasibətlərinin tarixində fikir ayrılıqlarının da olduğunu xatırladıb. O, ABŞ-ın müstəqillik mübarizəsinə işarə edərək “təmsilçilik olmadan vergi olmaz” prinsipinin iki ölkə arasında həm böyük fikir ayrılığı, həm də ortaq demokratik dəyər olduğunu deyib.
Kral çıxışında ABŞ və Böyük Britaniyanın təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığını xüsusi vurğulayıb. O bildirib ki, dünya 1991-ci illə müqayisədə daha qeyri-sabit və təhlükəli mərhələyə daxil olub. Onun sözlərinə görə, belə şəraitdə NATO, kəşfiyyat əməkdaşlığı, müdafiə sənayesi və AUKUS kimi layihələr iki ölkənin gələcək təhlükəsizliyi üçün vacibdir.
AUKUS Avstraliya, Böyük Britaniya və ABŞ arasında müdafiə və təhlükəsizlik tərəfdaşlığıdır. Bu format çərçivəsində xüsusilə nüvə enerjisi ilə işləyən sualtı qayıqlar, qabaqcıl müdafiə texnologiyaları və Hind-Sakit okean regionunda təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunur.
Çarlz Ukrayna məsələsinə də toxunaraq Kiyevin müdafiəsi üçün eyni qətiyyətin lazım olduğunu bildirib. O, Ukrayna xalqı üçün ədalətli və davamlı sülhün təmin edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Britaniya monarxı çıxışında iqtisadi və texnoloji əməkdaşlıqdan da danışıb. Onun sözlərinə görə, ABŞ və Böyük Britaniya nüvə sintezi, kvant hesablamaları, süni intellekt və dərman kəşfi kimi sahələrdə yeni tərəfdaşlıqlar qurur. Bu sahələr gələcək iqtisadi inkişaf və insan həyatının yaxşılaşdırılması baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
Kral iki ölkə arasında illik ticarətin 430 milyard dollar, qarşılıqlı investisiyaların isə 1,7 trilyon dollar səviyyəsində olduğunu bildirib. O, bu əlaqələrin Atlantik okeanının hər iki tərəfində milyonlarla iş yerini dəstəklədiyini qeyd edib.
Çarlz çıxışının sonunda təbiətin qorunmasına da çağırış edib. O bildirib ki, təbii sistemlərin dağılması yalnız ekologiya problemi deyil, həm də iqtisadi rifah və milli təhlükəsizlik üçün təhlükədir.
Kral III Çarlz ABŞ və Böyük Britaniyanın gələcək 250 ildə də ortaq dəyərləri müdafiə etməli olduğunu bildirib. O, ölkələri daha çox özünəqapanma çağırışlarına qarşı durmağa və beynəlxalq tərəfdaşlarla birlikdə hərəkət etməyə çağırıb.

Король Великобритании Карл III выступил на совместном заседании Конгресса США, подчеркнув важность исторического альянса между Вашингтоном и Лондоном.
Редакция, ссылаясь на TODAY и Town & Country, сообщает, что Король Карл III в своем выступлении назвал отношения между двумя странами на фоне 250-летия независимости США «историей примирения, обновления и великого партнерства». Он заявил, что связи между США и Великобританией не ограничиваются последними 250 годами, а отношения между народами насчитывают более четырех веков.
Король Карл III стал вторым британским монархом, выступившим в Конгрессе США. До него с этой трибуны в 1991 году выступала его мать, королева Елизавета II.
В начале своего выступления Карл также коснулся недавнего инцидента с безопасностью в США. Он заявил, что акты насилия, направленные против политического руководства, никогда не увенчаются успехом. Король отметил, что, несмотря на разногласия, союзники должны продемонстрировать единство в вопросах защиты демократических институтов и безопасности людей.
Карл напомнил, что в истории отношений США и Великобритании были и разногласия. Он, ссылаясь на борьбу США за независимость, заявил, что принцип «нет налогов без представительства» был как большим разногласием, так и общей демократической ценностью между двумя странами.
Король в своем выступлении особо подчеркнул сотрудничество США и Великобритании в области безопасности. Он заявил, что мир вступил в более нестабильную и опасную фазу по сравнению с 1991 годом. По его словам, в таких условиях проекты, как НАТО, разведывательное сотрудничество, оборонная промышленность и AUKUS, важны для будущей безопасности двух стран.
AUKUS — это партнерство в области обороны и безопасности между Австралией, Великобританией и США. В рамках этого формата обсуждаются, в частности, атомные подводные лодки, передовые оборонные технологии и вопросы безопасности в Индо-Тихоокеанском регионе.
Карл также коснулся вопроса Украины, заявив, что для защиты Киева необходима такая же решимость. Он подчеркнул важность обеспечения справедливого и прочного мира для украинского народа.
Британский монарх в своем выступлении также говорил об экономическом и технологическом сотрудничестве. По его словам, США и Великобритания налаживают новые партнерства в таких областях, как ядерный синтез, квантовые вычисления, искусственный интеллект и открытие лекарств. Эти области имеют стратегическое значение для будущего экономического развития и улучшения жизни людей.
Король заявил, что ежегодный объем торговли между двумя странами составляет 430 миллиардов долларов, а взаимные инвестиции — 1,7 триллиона долларов. Он отметил, что эти связи поддерживают миллионы рабочих мест по обе стороны Атлантического океана.
В конце своего выступления Карл также призвал к защите природы. Он заявил, что разрушение природных систем является не только экологической проблемой, но и угрозой для экономического благосостояния и национальной безопасности.
Король Карл III заявил, что США и Великобритания должны продолжать защищать общие ценности в течение следующих 250 лет. Он призвал страны противостоять призывам к большей изоляции и действовать сообща с международными партнерами.