Kolumbiya, Cənubi Amerika regionunda İsveç istehsalı olan Gripen E/F döyüş təyyarələrini seçən ikinci ölkə oldu. Bu addım, ölkənin hərbi hava qüvvələrini gücləndirmək və müasir tələblərə cavab verən aviasiya texnikası ilə təmin etmək məqsədi daşıyır. Bu qərar, regionda hərbi əməkdaşlığın və müdafiə sahəsindəki inkişafın göstəricisi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, İsveç mərkəzli Saab şirkətinin yaydığı mətbuat bülleteninə əsasən, Kolumbiya ilə şirkət arasında Gripen E/F döyüş təyyarələrinin tədarükü üzrə müqavilə imzalanıb. Bu razılaşma çərçivəsində Kolumbiya ümumilikdə 15 ədəd tək oturacaqlı Gripen E və 2 ədəd Gripen F döyüş təyyarəsi alacaq. Bu təyyarələr, ölkənin hava məkanının mühafizəsi və müdafiə qabiliyyətinin artırılması üçün mühüm rol oynayacaq.
Gripen E/F döyüş təyyarələri, müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş, yüksək manevr qabiliyyətinə malik və müxtəlif növ döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirməyə qadir olan təyyarələrdir. Bu təyyarələrin Kolumbiya tərəfindən seçilməsi, ölkənin hərbi hava qüvvələrinin modernləşdirilməsi istiqamətində atılan mühüm bir addımdır. Təyyarələrin tədarükü, Kolumbiyanın müdafiə potensialını gücləndirməklə yanaşı, İsveçlə olan hərbi-texniki əməkdaşlığın da inkişafına töhfə verəcək. Bu əməkdaşlıq, həmçinin, regionda təhlükəsizliyin təmin olunmasına və sabitliyin qorunmasına da müsbət təsir göstərəcək.

Colombia has become the second country in the South American region to choose Swedish-made Gripen E/F fighter jets. This step aims to strengthen the country's air force and equip it with aviation technology that meets modern requirements. This decision can also be seen as an indicator of military cooperation and development in the defense sector in the region.
Redaksiya reports that, according to a press release issued by the Swedish-based company Saab, a contract has been signed between Colombia and the company for the procurement of Gripen E/F fighter jets. Within the framework of this agreement, Colombia will acquire a total of 15 single-seat Gripen E and 2 Gripen F fighter jets. These aircraft will play a significant role in protecting the country's airspace and enhancing its defense capabilities.
Gripen E/F fighter jets are aircraft equipped with modern technologies, possessing high maneuverability and capable of performing various types of combat missions. Colombia's selection of these aircraft is an important step towards modernizing the country's air force. The procurement of these jets will not only strengthen Colombia's defense potential but also contribute to the development of military-technical cooperation with Sweden. This cooperation will also have a positive impact on ensuring security and maintaining stability in the region.