Kolumbiya, Cənubi Amerika regionunda İsveç istehsalı olan Gripen E/F döyüş təyyarələrini seçən ikinci ölkə oldu. Bu addım, ölkənin hərbi hava qüvvələrini gücləndirmək və müasir tələblərə cavab verən aviasiya texnikası ilə təmin etmək məqsədi daşıyır. Bu qərar, regionda hərbi əməkdaşlığın və müdafiə sahəsindəki inkişafın göstəricisi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, İsveç mərkəzli Saab şirkətinin yaydığı mətbuat bülleteninə əsasən, Kolumbiya ilə şirkət arasında Gripen E/F döyüş təyyarələrinin tədarükü üzrə müqavilə imzalanıb. Bu razılaşma çərçivəsində Kolumbiya ümumilikdə 15 ədəd tək oturacaqlı Gripen E və 2 ədəd Gripen F döyüş təyyarəsi alacaq. Bu təyyarələr, ölkənin hava məkanının mühafizəsi və müdafiə qabiliyyətinin artırılması üçün mühüm rol oynayacaq.
Gripen E/F döyüş təyyarələri, müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş, yüksək manevr qabiliyyətinə malik və müxtəlif növ döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirməyə qadir olan təyyarələrdir. Bu təyyarələrin Kolumbiya tərəfindən seçilməsi, ölkənin hərbi hava qüvvələrinin modernləşdirilməsi istiqamətində atılan mühüm bir addımdır. Təyyarələrin tədarükü, Kolumbiyanın müdafiə potensialını gücləndirməklə yanaşı, İsveçlə olan hərbi-texniki əməkdaşlığın da inkişafına töhfə verəcək. Bu əməkdaşlıq, həmçinin, regionda təhlükəsizliyin təmin olunmasına və sabitliyin qorunmasına da müsbət təsir göstərəcək.

Колумбия приобретает истребители у Швеции, военная мощь увеличивается
Колумбия стала второй страной в регионе Южной Америки, выбравшей истребители Gripen E/F шведского производства. Этот шаг направлен на укрепление военно-воздушных сил страны и обеспечение их авиационной техникой, отвечающей современным требованиям. Это решение также может быть расценено как показатель военного сотрудничества и развития в области обороны в регионе.
Редакция сообщает, что, согласно пресс-релизу шведской компании Saab, между Колумбией и компанией был подписан контракт на поставку истребителей Gripen E/F. В рамках этого соглашения Колумбия приобретет в общей сложности 15 одноместных истребителей Gripen E и 2 истребителя Gripen F. Эти самолеты сыграют важную роль в защите воздушного пространства страны и повышении ее обороноспособности.
Истребители Gripen E/F оснащены современными технологиями, обладают высокой маневренностью и способны выполнять различные виды боевых задач. Выбор этих самолетов Колумбией является важным шагом в направлении модернизации военно-воздушных сил страны. Поставка самолетов не только укрепит оборонный потенциал Колумбии, но и будет способствовать развитию военно-технического сотрудничества со Швецией. Это сотрудничество также окажет положительное влияние на обеспечение безопасности и поддержание стабильности в регионе.