İsrail parlamentinin üzvü Ayman Ode, ABŞ Prezidenti Donald Trampın Knessetdə çıxışı zamanı etiraz etdiyi üçün zaldan çıxarılıb. Deputat əlində “Fələstini tanıyın” yazılmış plakat qaldıraraq Trampın çıxışını yarıda kəsməyə cəhd edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Ayman Ode hadisədən sonra verdiyi açıqlamada “Mən sadəcə beynəlxalq ictimaiyyətin üzərində razılaşdığı bir tələbi səsləndirdim: Fələstin dövlətini tanıyın” deyib. Deputatın zaldan çıxarılması İsrail siyasətində böyük rezonans doğurub.
Hadisə zamanı təhlükəsizlik əməkdaşları Odeyə müdaxilə edərək onu plenar iclasdan uzaqlaşdırıblar. Tramp çıxışına fasilədən sonra davam edib və Qəzza barış planının İsrail üçün “tarixi dönüş nöqtəsi” olduğunu bildirib.

Член израильского парламента Айман Оде был выведен из зала во время выступления президента США Дональда Трампа в Кнессете за протест. Депутат попытался прервать выступление Трампа, подняв плакат с надписью «Признайте Палестину».
Как сообщает редакция, Айман Оде в своем заявлении после инцидента сказал: «Я просто озвучил требование, с которым согласно международное сообщество: признайте палестинское государство». Выдворение депутата из зала вызвало большой резонанс в израильской политике.
Во время инцидента сотрудники службы безопасности вмешались и удалили Оде с пленарного заседания. Трамп продолжил свое выступление после перерыва и заявил, что мирный план по Газе является «историческим поворотным моментом» для Израиля.