Keçmiş CIA rəsmisi: İsrail ABŞ-ı İrana qarşı müharibəyə çəkdi
ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (CIA) keçmiş rəsmisi Con Kiriakou İsrailin ABŞ-dan İrana qarşı hərbi əməliyyat keçirmək üçün uzunmüddətli tələbləri barədə açıqlamalar verib. Kiriakou bildirib ki, CIA-də xidmət etdiyi illər ərzində İsraildə kimin hakimiyyətdə olmasından asılı olmayaraq, onlar ABŞ-a gələrək "İrana zərbə endirməyə kömək edin" deyiblər.
Redaksiya xəbər verir ki, Kiriakounun sözlərinə görə, bu tələblər ABŞ-ın hər bir prezidenti tərəfindən rədd edilib. O qeyd edib ki, yalnız ABŞ prezidenti Donald Tramp bu təklifləri qəbul edən yeganə lider olub.
Keçmiş CIA rəsmisi əlavə edib ki, İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu ABŞ prezidenti Donald Trampı aldadaraq, ölkəni onlara aid olmayan bir müharibəyə sürükləyib. Kiriakou bu vəziyyətin ABŞ üçün ciddi nəticələr doğuracağını vurğulayıb.

Former US Central Intelligence Agency (CIA) official John Kiriakou made statements regarding Israel's long-standing demands for the US to conduct military operations against Iran. Kiriakou stated that during his years of service at the CIA, regardless of who was in power in Israel, they would come to the US and say, "Help us strike Iran."
According to Kiriakou, these demands were rejected by every US president. He noted that only US President Donald Trump was the sole leader to accept these proposals.
The former CIA official added that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu deceived US President Donald Trump, dragging the country into a war that was not theirs. Kiriakou emphasized that this situation would have serious consequences for the US.