Amerikalı jurnalist Mario Mavfalın bildirdiyinə görə, İstanbul Boğazı dünyanın ən mühüm dəniz tranzit nöqtələrindən birinə çevrilmişdir. Qara dənizi Aralıq dənizi ilə birləşdirən bu dar su yolu Türkiyənin nəzarəti altındadır və Rusiya ilə Ukrayna üçün neft, taxıl və hərbi gəmiləri dənizə göndərmək üçün yeganə keçid rolunu oynayır.
Redaksiya məlumat verir ki, Montrö Konvensiyasına əsasən, Türkiyə müharibə dövründə hərbi gəmilərin keçidini məhdudlaşdıra bilər. İran müharibəsi səbəbindən Hörmüz Boğazında yaranan de-fakto kəsilmə İstanbul Boğazını daha da strateji əhəmiyyətli hala gətirmişdir.
Bu vəziyyət Türkiyənin İran müharibəsindəki mövqeyini daha da gücləndirmişdir. Ölkə başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan Qara dənizdən taxıl və neft axınına təsir göstərə, Rusiyanın mümkün qüvvətləndirmə və təchizat yollarını məhdudlaşdıra, habelə Türkiyəni əsas tranzit keçidi kimi yerləşdirə bilər.

По словам американского журналиста Марио Мавфала, Босфор превратился в одну из важнейших морских транзитных точек мира. Этот узкий водный путь, соединяющий Черное море со Средиземным морем, находится под контролем Турции и служит единственным проходом для России и Украины для отправки нефти, зерна и военных кораблей в море.
Редакция сообщает, что согласно Конвенции Монтрё, Турция может ограничивать проход военных кораблей во время войны. Де-факто перекрытие Ормузского пролива из-за иранской войны сделало Босфор еще более стратегически важным.
Эта ситуация еще больше укрепила позицию Турции в иранской войне. Глава государства Реджеп Тайип Эрдоган может влиять на поток зерна и нефти из Черного моря, ограничивать возможные пути усиления и снабжения России, а также позиционировать Турцию как основной транзитный проход.