İsraillə Aİ sazişinin ləğvi tələb ediləcək
İspaniya aprelin 21-i çərşənbə axşamı günü keçiriləcək Avropa İttifaqı Xarici İşlər Nazirləri iclasında Aİ-İsrail Assosiasiya Sazişinin ləğvi tələbini rəsmiləşdirəcək. Bu tələb, regionda baş verən hadisələrlə əlaqədar İspaniya hökumətinin mövqeyini əks etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançes Binyamin Netanyahunun hökumətinin "insan hüquqları pozuntuları" törətdiyini bəyan edib. O, beynəlxalq hüququ pozan bir idarəetmənin Avropa İttifaqının tərəfdaşı ola bilməyəcəyini vurğulayıb.
Sloveniya və İrlandiya İspaniyanın bu təklifini dəstəkləyir. Bu ölkələr də oxşar narahatlıqları ifadə edərək İspaniyanın mövqeyinə qoşulurlar.

Испания на заседании министров иностранных дел Европейского Союза, которое состоится во вторник, 21 апреля, официально выдвинет требование об отмене Соглашения об ассоциации между ЕС и Израилем. Это требование отражает позицию правительства Испании в связи с событиями, происходящими в регионе.
Редакция сообщает, что премьер-министр Испании Педро Санчес заявил, что правительство Биньямина Нетаньяху совершает «нарушения прав человека». Он подчеркнул, что правительство, нарушающее международное право, не может быть партнером Европейского Союза.
Словения и Ирландия поддерживают это предложение Испании. Эти страны также присоединяются к позиции Испании, выражая аналогичные опасения.