İsrailin Sənaya endirdiyi hava zərbəsi nəticəsində Husi hərəkatının rəhbər heyətindən onlarla yüksək vəzifəli şəxs həlak olub.
Redaksiya xəbər verir ki, hücumda Husi hökumətinin baş naziri, iki baş nazir müavini, Baş nazirlik ofisinin baş katibi, hökumət katibi, xarici işlər naziri, informasiya naziri, ədliyyə naziri, rifah və əmək naziri, elektrik və energetika naziri, kənd təsərrüfatı naziri, idman naziri, daxili işlər nazirinin müavini, eləcə də hökumətin kəşfiyyat rəhbəri həyatını itirib.
Məlumata görə, həyata keçirilən sui-qəsd əməliyyatından sonra Husi hökumətində cəmi dörd nazir sağ qalıb.

A large part of the Houthi government perished in Israel's attack on Yemen
Dozens of high-ranking officials from the leadership of the Houthi movement were killed as a result of an Israeli airstrike on Sanaa.
The editorial office reports that in the attack, the Prime Minister of the Houthi government, two Deputy Prime Ministers, the Secretary-General of the Prime Minister's Office, the Government Secretary, the Minister of Foreign Affairs, the Minister of Information, the Minister of Justice, the Minister of Welfare and Labor, the Minister of Electricity and Energy, the Minister of Agriculture, the Minister of Sports, the Deputy Minister of Internal Affairs, as well as the head of government intelligence, lost their lives.
According to the information, after the assassination operation carried out, only four ministers in the Houthi government remained alive.