İsrail Tayvanı gizli şəkildə silahlandırır — Vaşinqtondan səssiz razılıq
Tayvanın müdafiə nazirinin müavini gizli səfərlə İsrailə gedərək adanın “T-Dome” adlı çoxqatlı hava hücumundan müdafiə sistemi layihəsi üçün texnoloji dəstək istəyib. “Intelligence Online” nəşrinin məlumatına görə, İsrail Tayvana müdafiə texnologiyası və biliklərini mülki proqramlar adı altında paylaşır.
Redaksiya mənbəyə istinadla xəbər verir ki, İsrailin dəstəyi ilə Tayvan “Green Pine” radiolokasiya sistemi və “Arrow-2” raketlərinin bənzəri elementləri yeni “Tian Gong-4” sisteminə inteqrasiya etməyə çalışır. Bu sistem Tayvanın yeni “T-Dome” şəbəkəsinin əsas hissəsi sayılır. Məlumata görə, İsrailin bu addımı son dövrlərdə Çinlə münasibətlərdə yaranan soyuqluq və ABŞ-ın səssiz razılığı ilə izah olunur.
Tayvan oktyabrın əvvəlində artan təhlükələr fonunda “T-Dome” adlı “kubuqvari” hava müdafiə sistemi planlarını açıqlamışdı. Rəsmi sənədlərdə Çin adı çəkilməsə də, Taypey Pekini genişlənmə siyasəti ilə ittiham edir. Ada hökuməti gələn ildən müdafiə xərclərini ÜDM-in 3 faizinə, 2030-cu ilə qədər isə 5 faizinə qaldırmağı planlaşdırır. Reuters-in anonim mənbələri “T-Dome”u İsrailin “Iron Dome” sistemi ilə müqayisə edib. BBC isə beynəlxalq ekspertlərə istinadla bu cür sistemin çox böyük büdcə tələb edəcəyini yazıb. Tayvan Müdafiə Nazirliyinin rəsmisi oktyabrın 20-də ABŞ-dan yeni təşəbbüs çərçivəsində müdafiə və informasiya sistemlərinin inteqrasiyası üçün dəstək istədiklərini açıqlayıb. Adanın 39 milyard dollarlıq yeddi illik müdafiə planı “T-Dome”, asimmetrik müharibə, strateji ehtiyatlar və yerli silah istehsalını əhatə edəcək.

Израиль тайно вооружает Тайвань — молчаливое согласие Вашингтона
Заместитель министра обороны Тайваня совершил тайный визит в Израиль, запросив технологическую поддержку для проекта многоуровневой системы противовоздушной обороны острова под названием «T-Dome». По данным издания «Intelligence Online», Израиль делится с Тайванем оборонными технологиями и знаниями под видом гражданских программ.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что при поддержке Израиля Тайвань пытается интегрировать элементы, аналогичные радиолокационной системе «Green Pine» и ракетам «Arrow-2», в новую систему «Tian Gong-4». Эта система считается основной частью новой сети «T-Dome» Тайваня. Сообщается, что этот шаг Израиля объясняется недавним охлаждением отношений с Китаем и молчаливым согласием США.
Тайвань в начале октября объявил о планах создания «куполообразной» системы противовоздушной обороны под названием «T-Dome» на фоне растущих угроз. Хотя Китай не упоминается в официальных документах, Тайбэй обвиняет Пекин в политике экспансии. Правительство острова планирует увеличить расходы на оборону до 3 процентов ВВП со следующего года и до 5 процентов к 2030 году. Анонимные источники Reuters сравнили «T-Dome» с израильской системой «Iron Dome». BBC со ссылкой на международных экспертов написала, что такая система потребует очень большого бюджета. Представитель Министерства обороны Тайваня 20 октября заявил, что они запросили поддержку у США для интеграции оборонных и информационных систем в рамках новой инициативы. Семилетний план обороны острова стоимостью 39 миллиардов долларов будет включать «T-Dome», асимметричную войну, стратегические резервы и местное производство оружия.