İsrail Tayvanı gizli şəkildə silahlandırır — Vaşinqtondan səssiz razılıq
Tayvanın müdafiə nazirinin müavini gizli səfərlə İsrailə gedərək adanın “T-Dome” adlı çoxqatlı hava hücumundan müdafiə sistemi layihəsi üçün texnoloji dəstək istəyib. “Intelligence Online” nəşrinin məlumatına görə, İsrail Tayvana müdafiə texnologiyası və biliklərini mülki proqramlar adı altında paylaşır.
Redaksiya mənbəyə istinadla xəbər verir ki, İsrailin dəstəyi ilə Tayvan “Green Pine” radiolokasiya sistemi və “Arrow-2” raketlərinin bənzəri elementləri yeni “Tian Gong-4” sisteminə inteqrasiya etməyə çalışır. Bu sistem Tayvanın yeni “T-Dome” şəbəkəsinin əsas hissəsi sayılır. Məlumata görə, İsrailin bu addımı son dövrlərdə Çinlə münasibətlərdə yaranan soyuqluq və ABŞ-ın səssiz razılığı ilə izah olunur.
Tayvan oktyabrın əvvəlində artan təhlükələr fonunda “T-Dome” adlı “kubuqvari” hava müdafiə sistemi planlarını açıqlamışdı. Rəsmi sənədlərdə Çin adı çəkilməsə də, Taypey Pekini genişlənmə siyasəti ilə ittiham edir. Ada hökuməti gələn ildən müdafiə xərclərini ÜDM-in 3 faizinə, 2030-cu ilə qədər isə 5 faizinə qaldırmağı planlaşdırır. Reuters-in anonim mənbələri “T-Dome”u İsrailin “Iron Dome” sistemi ilə müqayisə edib. BBC isə beynəlxalq ekspertlərə istinadla bu cür sistemin çox böyük büdcə tələb edəcəyini yazıb. Tayvan Müdafiə Nazirliyinin rəsmisi oktyabrın 20-də ABŞ-dan yeni təşəbbüs çərçivəsində müdafiə və informasiya sistemlərinin inteqrasiyası üçün dəstək istədiklərini açıqlayıb. Adanın 39 milyard dollarlıq yeddi illik müdafiə planı “T-Dome”, asimmetrik müharibə, strateji ehtiyatlar və yerli silah istehsalını əhatə edəcək.

Taiwan's deputy defense minister made a secret visit to Israel, seeking technological support for the island's multi-layered air defense system project called 'T-Dome'. According to 'Intelligence Online', Israel is sharing defense technology and expertise with Taiwan under the guise of civilian programs.
Citing a source, the editorial office reports that with Israel's support, Taiwan is trying to integrate elements similar to the 'Green Pine' radar system and 'Arrow-2' missiles into its new 'Tian Gong-4' system. This system is considered a key part of Taiwan's new 'T-Dome' network. According to information, Israel's move is explained by the recent cooling of relations with China and the silent consent of the United States.
Taiwan announced its plans for a 'cube-shaped' air defense system called 'T-Dome' in early October amid increasing threats. Although China is not named in official documents, Taipei accuses Beijing of expansionist policies. The island's government plans to raise defense spending to 3 percent of GDP starting next year, and to 5 percent by 2030. Anonymous Reuters sources compared 'T-Dome' to Israel's 'Iron Dome' system. BBC, citing international experts, wrote that such a system would require a very large budget. A Taiwan Ministry of Defense official announced on October 20 that they had requested support from the US for the integration of defense and information systems within the framework of a new initiative. The island's $39 billion seven-year defense plan will include 'T-Dome', asymmetric warfare, strategic reserves, and local arms production.