İsrail hökuməti Qəzza ilə bağlı yaradılması planlaşdırılan Sülh Şurasında Türkiyənin iştirakına qarşı mövqe nümayiş etdirir. Rəsmi Təl-Əviv Türkiyənin bu mexanizmdə yer almasının Ankaranın bölgədə təsir imkanlarını artıra biləcəyindən narahatdır.
Redaksiya The Jerusalem Post-a istinadən istinadən xəbər verir ki, İsrail tərəfi ABŞ administrasiyasından Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Sülh Şurasının tərkibindən kənarda saxlanılmasını xahiş edib. İsrailli rəsmilər Türkiyə hərbi qüvvələrinin və yenidənqurma prosesində iştirakının Qəzzada siyasi balansı dəyişə biləcəyini bildirirlər.
Məlumata görə, İsrail rəsmiləri Türkiyənin Qəzzada həm təhlükəsizlik, həm də bərpa proseslərində rol almasına açıq şəkildə etiraz edirlər. Bu mövqenin əsas səbəbi Ankaranın bölgədə uzunmüddətli təsir əldə etməsi ehtimalıdır.
Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Donald Tramp Türkiyə və Prezident Ərdoğan barədə müsbət fikirlər səsləndirib və ona güvəndiyini bəyan edib. Hazırda Sülh Şurasının yekun tərkibi ilə bağlı qərarın hələ verilmədiyi bildirilir.

Правительство Израиля выражает несогласие с участием Турции в планируемом Совете мира по Газе. Официальный Тель-Авив обеспокоен тем, что присутствие Турции в этом механизме может усилить влияние Анкары в регионе.
Редакция, ссылаясь на The Jerusalem Post, сообщает, что израильская сторона обратилась к администрации США с просьбой исключить президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана из состава Совета мира. Израильские официальные лица заявляют, что участие турецких вооруженных сил и их роль в процессе восстановления могут изменить политический баланс в Газе.
Согласно информации, израильские официальные лица открыто возражают против роли Турции как в обеспечении безопасности, так и в процессе восстановления в Газе. Основной причиной такой позиции является вероятность того, что Анкара получит долгосрочное влияние в регионе.
В то же время президент США Дональд Трамп высказал положительные мнения о Турции и президенте Эрдогане, заявив, что доверяет ему. В настоящее время сообщается, что окончательное решение о составе Совета мира еще не принято.