İsrail: Netzarim dəhlizinə nəzarət tamamilə ələ keçirildi
İsrail Müdafiə Naziri İsrail Katsın sözlərinə görə, İsrail Müdafiə Qüvvələri (IDF) Netzarim Dəhlizini tamamilə nəzarətə götürür. Bu barədə məlumatlar oktyabrın 1-də, çərşənbə günü, yerli saatla 17:25-də yayımlanıb. Xəbər, Qəzza sakinlərinin cənuba doğru hərəkət etməsi və Hamas terrorçularını Qəzza şəhərində təcrid etməsi üçün son şans olduğunu bildirir.
Redaksiya xəbər verir ki, Müdafiə Naziri İsrail Katz çərşənbə günü bildirib ki, IDF Netzarim Dəhlizinin nəzarətə götürülməsini başa çatdırır. Nazir qeyd edib ki, bu əməliyyat Qəzzanı şimal və cənub hissələrinə bölür. Katz əlavə edib: "Bu, Qəzza şəhəri ətrafında mühasirəni gücləndirəcək və ondan cənuba doğru çıxan hər kəs IDF-nin yoxlama məntəqələrindən keçməli olacaq." O vurğulayıb: "Bu, Qəzza sakinlərinin cənuba doğru hərəkət etməsi və Hamas terrorçularını Qəzza şəhərində təcrid etməsi üçün son şansdır."
IDF-nin məlumatına görə, dəhlizdə yerləşən qoşunlar Hamas terror təşkilatının imkanlarını pozmaq üçün əməliyyatlar həyata keçiriblər. Terror təşkilatı Katzın sözlərinə Telegram vasitəsilə cavab verərək, onun sözlərinin "beynəlxalq ictimaiyyətə və beynəlxalq humanitar hüquq prinsiplərinə qarşı açıq-aşkar təkəbbür və etinasızlığın təzahürü" olduğunu bildirib. Terror təşkilatı həmçinin müdafiə nazirini "etnik təmizləmə" və "məcburi köçürmə"də ittiham edib.

Израиль: Контроль над коридором Нецарим полностью установлен
По словам министра обороны Израиля Исраэля Каца, Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) полностью берет под контроль коридор Нецарим. Информация об этом была опубликована в среду, 1 октября, в 17:25 по местному времени. В сообщении говорится, что это последний шанс для жителей Газы переместиться на юг и изолировать террористов ХАМАС в городе Газа.
Редакция сообщает, что министр обороны Исраэль Кац заявил в среду, что ЦАХАЛ завершает взятие под контроль коридора Нецарим. Министр отметил, что эта операция разделяет Газу на северную и южную части. Кац добавил: "Это усилит осаду вокруг города Газа, и каждый, кто будет выходить из него на юг, должен будет пройти через контрольно-пропускные пункты ЦАХАЛ". Он подчеркнул: "Это последний шанс для жителей Газы переместиться на юг и изолировать террористов ХАМАС в городе Газа".
По данным ЦАХАЛ, войска, расположенные в коридоре, провели операции по подрыву возможностей террористической организации ХАМАС. Террористическая организация ответила на слова Каца через Telegram, заявив, что его слова являются "откровенным проявлением высокомерия и пренебрежения к международному сообществу и принципам международного гуманитарного права". Террористическая организация также обвинила министра обороны в "этнических чистках" и "насильственном перемещении".